İzolasyon Amaçlı Poliüretan Uygulama


Poliüretan birçok farklı şekilde bulunan plastik malzemeler olarak tanımlanabilir. Yapısı itibari ile sert ya da esnek bir malzemedir. Bu malzemeler polimer ailesinin içerisinde yer almaktadır. Bu malzemeler laboratuar ortamında sentezlenerek insanların hayatında önemli yer edinen birçok eşyanın yapımında kullanılmaktadır. 

Poliüretan yapılar en az iki aktif hidrojen bulunduran bileşiklerin tepkimesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu malzeme yapıları son derece modern ve güvenilir malzemelerdir. Yaşamı çok daha rahat bir hale getirmesinin yanında çevre dostu olması da önemli bir detaydır. Poliüretan malzemeler birçok tüketim malzemesinde ve endüstriyel ürünlerin meydana getirilmesinde çok rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Çok farklı şekillerde kullanılan bu plastik malzeme sert ya da esnek olması sağlanabilir. Çok yönlü olan bu malzemelerin kullanım alanları da son derece geniştir.

İzolasyon Amaçlı Poliüretan Köpük Uygulama


Son yıllarda birçok bina yapısında izolasyon uygulamalarına yer verilmektedir. İzolasyon uygulamalarının faydaları düşünüldüğünde bir bina için son derece gerekli olduğu düşünülebilir. Bu izolasyon uygulamaları için de kullanılan malzemeler vardır. Bunlardan birisi de poliüretan malzemelerdir.

İzolasyon Poliüretan - Epoksis

İnşaat sektöründe kullanımı çok yaygın olan poliüretan malzemeler arasında da genelde köpük formlar tercih edilmektedir. Köpük poliol ve MDİ ismi verilen iki kimyasal maddenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu karışıma alev geciktirici kazandırabilmek için özel yardımcı maddeler de kullanılmaktadır.

Tüm eklemeler sonucunda ise hücresel yapıya sahip, kapalı hücreli ve minimum yoğunluğu bulunan bir yalıtım malzemesi oluşmaktadır. Bu uygulama en düşük kalınlıkta olsa bile çok yüksek oranda bir ısı ve ses yalıtımı sunmaktadır. Aynı zamanda izolasyon sırasında yapıştırılan köpükler çok iyi bir yapışma özelliğine sahip olduğu için sarsıntı, titreşimler ve darbelere karşı son derece esnek bir hale gelir.

Çok esnek bir yapı oluşur ve uygulandığı yapı ile bütünleşik bir özellik sergiler. Bu izolasyon yapı sırasında kullanılan malzemenin ömrü de binanın yaşına eş değerdir. Poliüretan malzeme ile yapılan izolasyon sayesinde binalar soğuğa karşı binayı koruduğu gibi sıcak havanın da içeriye nüfuz etmesini engeller. Aynı zamanda ses yalıtımı konusunda da başarılı bir malzemedir.

İzolasyon Amaçlı Poliüretan Uygulamarı - Epoksis

İzolasyon Poliüretan Kaplama


İzolasyon poliüretan kaplama birçok farklı alanda kullanılan yapı malzemesidir. Kullanıldığı alanlar arasında çatı yalıtımları ilk sırada yer alıyor. Özellikle de çok soğuk şehirlerde en üst katlarda bulunan binalarda çok etkili bir malzemedir. Bunun yanında teraslarda ve kış bahçelerinde de çok iyi bir şekilde faydalanılmaktadır.

Kışın soğuk havayı yazın da sıcak havayı dışarıda bırakması sayesinde oldukça etkilidir. Bina duvarlarına uygulanan kaplama sistemi sayesinde insanlar ısıtma konusunda daha fazla tasarruf edebiliyorlar. Fiyatları da son derece uygun olan izolasyon poliüretan kaplama
hemen her binada ve çatı bölgesinde uygulanabilmektedir. 

İzolasyon Amaçlı Poliüretan Uygulama Görünüm - Epoksis

Poliüretan Köpük İzolasyon


Poliüretan ile yapılan izolasyon çalışmalarında en çok karşılaşılan malzemeler köpük poliüretanlardır. Mekânların ısı kaybetmemesi günümüzde en büyük problemlerden biridir. Mekân içerisinde ısınan havayı duvarlar ve beton yüzeyler her zaman emer. Bu emdikleri havayı da ya içeriye ya da ışarıyaverir. Bu tarz durumları da önlemek için çeşitli izolasyon çalışmaları yapılır. Ancak yeteri kadar izolasyon başarısının sağlanabilmesi için en önemli konu izolasyonda uygulanan poliüretan köpüğün yüzde 95 kapalı hücrelerden meydana gelmesidir. Bu özelliği sayesinde bu malzemeler en iyi yalıtım
malzemesi olmuştur. Bu malzeme tüm yüzeylere uyum sağlar ve sıvalı ya da sıvasız yüzeylerde de kullanılabilir. Isı ve ses yalıtımında en çok tercih edilen malzemedir.

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik