Poliüretan Uygulamaları

Poliüretan maddesi, polimer ailesinden gelen bir ürün grubudur ve polimer cinsleri arasında oldukça önemli bir yer kaplar. Poliüretan malzeme ilk kez Alman bir bilimcinin buluşu ile elde edilmiştir. Otto Bayer’in keşfettiği poliüretan, 1937 yılında çeşitli malzemelerin sentezlenmesi sonucu ortaya çıkartılmıştır. Poliüretanın içinde bulunan dizosiyanatin, diol ile sentezlenmiş ve sonucunda poliüretan madde ortaya çıkartılmıştır. İlerleyen dönemlerde diol yerini daha büyük kütleye sahip moleküllere bırakmış ve bu durum da poliüretan malzemenin daha etkili bir hale gelmesinde rol oynamıştır.

Köpük izolasyon Poliüretan Uygulama
Poliüretan istanbul
Poliüretan Sprey Köpük Uygulama Nedir?
Poliüretan Sprey Nedir?
Poliüretan Yalıtım Uygulaması
Soğuk Poliüretan Uygulama Nedir?
Sprey Poliüretan Köpük Nedir?
Sprey Poliüretan Köpük Uygulamaları

Poliüretan Maddenin Özellikleri Nelerdir?

Poliüretan Sertlik Derecesi: Poliüretanın özelliklerinden birisi olan sertlik derecesi poliüretan maddenin yüzeyinin ölçülmesi ile elde edilir. Poliüretan sünger yapılarda süngerin yüzeyine dokunularak hassas sertlik ölçüsü alınır. Sertlik ve yoğunluk kavramları birbirinden tamamen farklı kavramlardır. Sünger poliüretanlarda sert süngerlerin yoğunluk oranının fazla olduğu tahmin edilse de bu durum yanlıştır. Poliüretan malzemelerde sertlik ölçüsü malzemenin %40 oranında sıkıştırılması sureti ile gerçekleştirilir.

Poliüretan Yoğunluk Derecesi: Yoğunluk kavramı, maddenin hacimsel ağırlığı olarak bilinir. Sünger grubunda yer alan poliüretan grupları arasında dayanıklılık açısından yoğunluğun büyük önemi bulunur.

Poliüretan Yanmazlık Derecesi: Poliüretan malzemeler içerisinde bulunan ısıl işleme dayanıksız malzemeler nedeni ile yanma eğilimi gösterebilirler. Bu durumun önüne geçilerek ek bileşenler eklenir ve poliüretan malzemeler yanmaya karşı daha dayanıklı hale getirilebilir. Bu amaçla poliüretanlara eklenen maddelerin başında yangını geciktirici malzemeler yer alır.  

Poliüretan Malzemelerin Kullanım Alanları

Plastik sanayinde kullanılan alt ürünlerden birisi olan poliüretan malzeme her geçen gün kullanım alanını daha da genişletmektedir. Yakın gelecekte ise kendisine ait bir sektöre sahip olacağı düşünülür. Hem ekonomik olması hem de rahatlık sunması nedeni ile poliüretan bugün bile oldukça geniş bir envanterde kullanılan bir üründür. Poliüretan malzemenin en yoğun kullanıldığı sektör yapı ve inşaat çalışmalarının gerçekleştiği sektördür. %27 gibi bir oranda tercih edilen poliüretan, inşaat sektöründe kullanılan temel malzemelerden bir tanesi durumundadır. İkinci kullanım sırasını nakliye ve taşımacılık sektörü alır. %24 lük kullanım oranı nakliye sektöründe ne derece yoğun poliüretan kullanımı olduğunu ortaya koyar. Üçüncü sırada ise %20’lik kullanım oranı ile mobilya sektörü yer alır. Bu üç sektörden hariç olarak da poliüretan, Cihaz sektöründe %5, ambalaj sektöründe %4,5, Tekstil sektöründe %3, Makine sektöründe %3,4, Elektronik sektöründe %1,5, Ayakkabı sektöründe ise %0,7’lik kullanım alanına sahiptir.

epoksi poliuretan uygulama fiyat

Poliüretan Uygulama Türleri Nelerdir?

Poliüretan malzemeler temelde iki gruba ayrılır. Termoplastik poliüretan uygulamalarında kullanılan poliüretanlar ortamda erime ve şekil değiştirme özelliğine sahip olur. Bu sayede poliüretan malzemeyi istenilen şekle sokmak mümkündür.

Ağsı poliüretanlar biraz daha esnektir. Şiddetli malzemelere dayanıklılık konusunda oldukça kaliteli kullanım sağlar. Yapışma işlemleri çok basittir. Elektriği sabit tutma özelliğine de sahiptirler. Bu poliüretan modelleri genelde yağ ve boya çalışmalarında sentetik kauçuk üreticilerinin üretimlerinde, yapay deri imalatlarında ve yapışkan üretimlerinde tercih edilir. Kolay uyum sağlayan bir malzeme olduğundan her türlü ham madde ile kolay birleşim sağlar.

Adres Bilgileri

  • Telefon: 0212 553 7300
  • Mobil: 0530 516 0069
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  • Adres: Ahmet Haşim Cd. No:22 Bahçelievler/İstanbul

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun