Skip to main content

Çatı Su Yalıtımı


Çatı su yalıtımı, yalnızca son katları ilgilendiriyor gibi görünse de, binanın genel sağlığı için çok önemlidir. Yalıtımı olan binaların yüzey izolasyonlarının dayanıklı olması için, sağlam bir çatının olması gerekir. İyi monte edilmiş bir çatının da yalıtımının uygun şekilde yapılması lazımdır.

Çatıyı izole ettiğinizde aynı zamanda yangın ihtimalini de asgariye indirmiş oluyorsunuz. Çatıdan aşağıya su gitmiyor, ses iletilmiyor ve ısı yalıtılıyor. Çatının türüne göre yalıtım malzemesinin türü de değişmektedir. Çatıya göre üretilen malzemeler kullanılır.

Çatı yapılırken kullanılan malzeme türü, yalıtımın türüne de karar vermektedir. Bu kararı profesyonel yalıtımcılar almakta ve uygulamasını yapmaktadır. TSE standartlarında üretilen malzemeler, kaliteli ve dayanıklıdır. Çatı su yalıtımında ana ve yardımcı malzemeler şeklinde iki tür malzeme çeşitliliği bulunmaktadır.

Çatının sıfırdan yapımında, yalıtımlı olarak yapılması, sonraki aşamalarda problem yaşanmasını önler. Önceden yapılmış çatıların onarımında ise, onarılacak bölgenin ihtiyacına göre yalıtım türü benimsenir. Hangi yalıtım türünün kullanılması gerektiğine işinin ehli ustalar ve teknisyenler karar vermelidir.

En İyi Çatı İzolasyonu Hangisi

En iyi çatı izolasyonu hangisi diye soracak olursanız, cevabımız kesinlikle çatının türüne göre şekillenir. Ayrıca çatıların zarar görme oranı, tahribat derecesi de, kullanılacak çatı izolasyon türünün seçilmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü bazı çatılar alt kısımdan su kaçırmakta, bazıları yan taraftan yalıtıma ihtiyaç duymaktadır.

Çatı İzolasyonu Fiyat - Epoksis

Su yalıtımı konusunda çatıların ve temellerin kesinlikle izolasyonu sağlanmalıdır. Isı yalıtımı konusunda ise çatı ve yüzeyler önemlidir. Doğru malzeme tercihi çatılardan ısı kaybı yaşanmasını engelleyecektir. Dışarının soğuk havasının çatıdan binaya girmesine mani olacaktır. Sıcak günlerde ise ısının son katlara ve binaya direkt temasını önlediği için, çatıların önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Kar yağan bölgelerde, yağan karın direkt olarak binanın üzerinde kalmaması, çatıda birikmesi ve oradan eriyerek tahliye boruları ile kanalizasyona gönderilmesi iyi olmaktadır. Binaya temas etmeyen kar, betonun çatlamasını önler, su sızıntısını engeller. Hem binanın hem de çatının uzun yıllar dayanıklı olmasını sağlar.

En iyi çatı su yalıtımı örnekleri;

 • Çatı altı kaplamalar
 • OSB levhalar
 • Tek katlı sürme yalıtımlar
 • Çift katlı sürme yalıtımlar
 • Sandviç paneller
 • Termoplastik membranlar
 • Boyalı galvaniz levhalar
 • Boyalı alüminyum levhalar
 • Kiremit altı yalıtım membranları
 • Bitüm esaslı levhalar
Çatı İzolasyonu Yalıtımı - Epoksis

Çatı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çatı yalıtımı nasıl yapılır konusunda, müstakil binaların sahipleri veya apartman-site yöneticileri yoğun arayış içindedir. Kendi konutuna çatı yalıtımı yaptırmak isteyenlerin, hem bütçesini sarsmayacak hem de kaliteli olacak şekilde arama yaptıklarını görüyoruz.

Büyük sanayi tesisleri, alışveriş merkezleri, fabrikalar, hastaneler ve okulların çatıları da türüne göre yalıtım yapılmalıdır. Çatıda kullanılan malzemeyi en iyi şekilde güçlendirecek yalıtım malzemesinin seçimi önemlidir.

%20 ile % 25 arasında yalıtım sağlayan çatı su izolasyonunda, çatının eğiklik seviyesi kullanılacak malzeme oranını arttırmaktadır. Düz biçimli çatılar daha kolay aktarılmaktadır. Döşeme ve merteklerin yalıtımı da önemlidir.

Çatı malzemeleri ile mertekler arasında gerektiği kadar hava boşluğu bırakılarak, havanın giriş çıkışı sağlanır. Aksi takdirde kuvvetli rüzgarlarda, çatının yerinden sökülüp atıldığı vakalar yaşanmaktadır.

Çatı su yalıtımında en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan biri de çatı yalıtım malzemelerinin seçimidir. Doğru malzeme seçimi kaliteli işçilik ile birleşirse, mükemmel sonuçlar alınır.

Çatı İzolasyonu - Epoksis

Çatı yalıtımında en fazla kullanılan malzemeler;

 • Cam yünü
 • Taş yünü
 • Ekstrüde polistren
 • Ekspande polistren
 • Poliüretan

Bunların her biri kendine özgü özellikleri ile tercih edilmektedir.