Havuz Yalıtımı


Havuz yalıtımı, özelikle yaz aylarında çoluk çocuk herkesin kullandığı havuzların, su sızıntısını önlemek adına çok gereklidir. Su sızıntısının yanı sıra suyun kirlenmemesi de bu sayede sağlanmaktadır. Büyük ve küçük ölçekli havuzların dolması belirli bir zaman istediği için, izolasyon önemli olmaktadır.

Su depoları ile aynı mantıkta yapılan yalıtım işlemi, tasarruf etmek için kullanılan bir metottur. Bir taraftan dolan, diğer taraftan boşalan bir alanı doldurmak zor olacağı için, yalıtıma önem vermek gerekir.

Yüzme havuzlarında kullanılan suyun steril hale gelmesi zaman almaktadır. Direkt olarak şebekeden gelen su havuza aktarılmamaktadır. Farklı işlemlerden geçen suyun, havuz yalıtımı olmaması nedeniyle sızması veya dışarıya akması iyi olmamaktadır. Kullanılan suyun miktarı arttıkça, enerjiden tasarruf sağlanamaz.

Bu yüzden havuz izolasyonu konusuna önem vermek gerekir. Havuzun dinlenme zamanlarında bu işlemi yapmak teknik olarak doğru olacaktır. Belirli bir bütçe ile steril hale getirilen suyun, havuzdan başka bir yere sızması, bütçeyi zora sokacaktır.

Bu ister büyük sitelerin havuzu olsun, ister kamu kurum ve kuruluşlarının havuzu olsun, yalıtıma öncelik verilmesini gerektirir. Büyük otellerin, pansiyonların vb. dinlenme tesislerinin havuzları için de aynı anlayış gerekir.

Havuz Yalıtımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? - Epoksis

Havuz Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Havuz yalıtımı nasıl yapılır? konusundan önce, kullanılacak malzemelerin de sağlığı tehdit etmemesi gerekir. Bu sağlandıktan sonar havuz izolasyonu uygulaması yapılmalıdır. Su ile temas edecek yalıtım malzemelerinin, insanlara da direkt olarak temas edeceği unutulmamalıdır.

Havuzlarda keyif verici eğlencelerin, çocuklarınızla vakit geçirmenin tadı başkadır. Bu tadın bozulmaması için havuz yalıtımı konusunda duyarlı olmak lazımdır. Havuzun su sızdırmaması için gerekli yalıtım önlemleri alınmalıdır.

Havuzların kalıbı betonlardan oluşur. Daha sonra iç kısmına fayans döşenerek kaplama yapılır. Ancak bu ikisi de su sızmasını tek başına önleyecek yeterliliğe sahip değildir. Suyun akışkanlığı betonu da fayansı da geçer.

Polyurea Havuz Yalıtımı - Epoksis

Buna ek olarak havuzlarda suyun tahliye edildiği yerlerin sızdırma konusunda etkin olmadığı görülür. Aynı minvalde suyun havuza girdiği yerler, zemindeki birleşim alanları da zayıf bölgelerdir. Zamanla betonun da çatlayacağı hesap edilmelidir.

Yüzeyin hazırlanmasını takiben su yalıtım köşe bandı çekilmektedir. Uygun malzeme ile ilk yalıtım katmanı uygulanır. Belirli bir süre su sızdırması test edilir. Sızıntı yok ise seramik veya fayans döşenir.

Ardından seramiklerin aralarına derz dolgusu uygulaması yapılır. Teknik ekibin profesyonel çalışması ile havuz yalıtımı işlemi tamamlanmış olur. Mevcut havuzlarda su sızıntısının sebebi ve yeri tespit edilemediği zaman, tüm seramiklerin sökülmesi gerekir.

Bu da oldukça maliyetli ve zaman alan bir iş olacaktır. Havuz yalıtımı diğer yalıtım uygulamaları gibi hızlı süremez çünkü belirli bir mühlet test süresi uygulanması gerekir.

Havuz Yalıtımının Faydaları

Havuz yalıtımının faydaları arasında ilk göze çarpan su tasarrufudur. Su tasarrufundan kasıt, özel olarak temizlenen ve steril halde havuza aktarılan sudan bahsedilmektedir. Kaynaktan gelen suyun birkaç önemli işlemden sonra havuza aktarıldığından bahsetmiştik.

Eğer havuzunuzda sızıntı varsa, belirli bir maliyetle temizlenen suyun boşa aktığı anlamı çıkar. Sürekli olarak su takviyesi yapmak ve su sızıntısına çare bulmamak, havuzun ısı değerini de sürekli etkileyecektir.

Bu açıdan havuz yalıtımı çok önemlidir. Ayrıca havuzdaki birikmiş suyun basıncından dolayı, suyun sadece havuzdan dışarı akacağı düşünülür. Ancak durum böyle değildir. Ters yönde akıntı veya sızma olursa, havuzdaki steril suyun sağlık değerleri de düşer. Bu da direkt olarak insanları sağlığının tehlikeye girmesi anlamı taşır.

Havuz yalıtımı bu nedenlerle, dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Zaman ve maliyet olarak, insan sağlığından daha önemli olmamalıdır. Deneyim sahibi bir firma ile havuz yalıtımı konusunda anlaşmalısınız. Aynı problemleri bir daha yaşamamak için işinin ehli kadrolara güvenmelisiniz.

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik