Skip to main content

Teras Su Yalıtımı


Teras su yalıtımı, binaların kış aylarında hava muhalefetine maruz kaldığı, yaz aylarında ise insanlar tarafından sıklıkla kullanıldığı teraslarda, problem yaşanmadan önce alınması gereken önlemlerden birisidir.

Açık teraslarda özellikle yaşanan su akması veya sızıntısı, sadece alt katlara zarar vermez. Başladığı yerden itibaren zarar vermeye, betonu çürütmeye ve binayı zayıflatmaya başlar. Bu nedenle alınacak önlemler silsilesi kesinlikle hem bağlı bulunduğu katı hem de alt katları koruyacaktır.

İyi bir yalıtım ile hayat standartlarınızı düşürmeden veya kış ortasında tadilat gereksinimi olmadan terasınızı kullanabilmektesiniz. Üstelik kalıcı olacak şekilde kaliteli bir sonuç alınmaktadır. Kullanılan yalıtım ürünlerinin sağlığa zararı olmadığı için, terasınızda rahatlıkla oturabilirsiniz.

Teras Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Teras su yalıtımı nasıl yapılır konusu, inşaat sürecindeki yapıları da, oturulan binaları da kapsayan bir dizi cevaplar barındırmaktadır. Teras izolasyonunda en önemli kural hızlı ve etkili sonuç alınmasıdır. Özellikle yaz aylarında yapılan yalıtım çalışmasının, insanları terası kullanmaktan alıkoymayacak şekilde planlanması gerekir.

  1. Yüzeyin etüdü yapılmalı ve hazırlığı önceden bitirilmelidir.
  2. Terastaki mevcut kaplamaların türü belirlenmeli ve sağlamlığı incelenmelidir.
  3. Önceki kaplamaya göre uygun yalıtım ürünü seçilmeli ve hazırlanmalıdır.
  4. Seramik üzerine derz dolgu yapılarak su yalıtımı uygulaması yapılmalıdır.
  5. Kurumadan su ile yıkama işlemi gerçekleştirilmemelidir.
Teras Su Yalıtımı Nedir? Nasıl Yapılır? - Epoksis

Teras su yalıtımında zeminin önceden ne ile kaplanmış olduğu çok önemli olduğu için, yalıtım uygulaması da değişkenlik gösterecektir.

Örneğin sadece dökme beton ile kaplanmış açık teraslarda çok farklı ürünler kullanılırken, seramik, mermer veya fayans kaplamalarda daha farklı yalıtım ürünleri söz konusu olmaktadır. Zeminin kaplama olarak iyi incelenmesi ve yalıtım uygulamasında karşılaşılabilecek potansiyel sorunların tespit edilmesi zaman kazandıracaktır.

Teras Fayans Üzeri Su Yalıtımı

Teras fayans üzeri su yalıtımında dikkat edilecek en önemli husus, mümkün olduğunca ek bir masraf çıkarmadan uygulamanın yapılmasıdır. Sağlam olan fayanslar belirlenmeli, kaplanacak boşluk varsa sıkıntı giderilmeli ve uygulama hatasız sonuçlandırılmalıdır.

 Teras İzolasyon Su Yalıtımı - Epoksis

Gerek duyulursa süpürgelikler sökülerek yenilenebilir veya uygun malzeme ile yalıtım sağlanabilir. Eğer su sızması yoğun ise, fayansların kırılıp su tesisatının incelenmesi gerekeceğinden, bu durumda yapılacak en iyi şey, iyi bir ustanın tesisatın su sızan alanını tespit etmesi ve gerektiği kadar yer kırmasıdır.

Tüm alanın sökülerek yalıtımdan çok daha fazla bir bütçe gerektirmesi hoş olmayacaktır. Bu yüzden tüm yalıtım türlerinde olduğu gibi teras fayans üzeri su yalıtımında da işçilik fevkalade önemlidir. Deneyimli ustaların yaptığı çalışma hakkını vermektedir.

Derz dolgu gibi çalışmaların sonrasında önerilen en önemli şey, terasın sürekli yıkanmaması, süpürülerek paspas çekilmesi olmaktadır çünkü dolguların zamanlar su ve sürtünme ile kalktığı ve yalıtım özelliğini yitirdiği görülmektedir. Önlem kullanım olarak alındığında, çok daha fazla uzun ömürlü olacak izolasyon uygulamalarına sahip olabilirsiniz.

 Teras İzolasyon Su Yalıtımı Nasıl Yapılır? - Epoksis

Teras Su Yalıtımı Tavsiye

Teras su yalıtımı konusunda, birçok kişi tavsiye üzerine iş yaptırmaktadır. Daha önceki çalışmalarından memnun kalınmış firmaların ve ustaların, tavsiye ve referans ile yeni önerilere sunulduğu görülmektedir.

Teras su yalıtımı konusunda alanında uzman firmalar, problemsiz izolasyon sağlayarak, ek bir tadilat çıkmasına mani olmaktadır. Bu yüzden periyodik aralıklarla sürekli yalıtım yaptırmak yerine, bir kez sağlam ve uzun ömürlü izolasyon yaptırmak daha iyi olacaktır.

Teras su yalıtımı konusunda, profesyonel bir çalışma benimseyen firmamız, her türden sorununuza çözüm bulmaktadır. Kısa ve pratik çözümler ile probleminizi çözüyor ve yalıtım çalışmasını teslim ediyoruz.

Müşteri memnuniyetinin esas olduğu prensiplerimiz ile çözüm ortaklığı kurduğumuz tüm müşterilerimiz, en önemli referansımız olmaktadır.