Tek Kompenentli Yalıtım Amaçlı Zemin Kaplama


İnşaat sektöründe kullanılan su yalıtım sistemleri yapıların uzun ömürlü olmasını sağlayan uygulamalardan bir tanesidir. Bir yapının en temel noktasından bitimine kadar her bölümünde bu yalıtım malzemelerine ihtiyaç duyulur. Binaların sağlam olması içinde yaşayanların sağlığını doğrudan etkiler.

Yalıtım yapılmamış yapılarda zaman içerisinde nem, küf ve rutubet sorunu ortaya çıkar. Bu da sağlık sorunlarını beraberinde getirir ve daha da önemlisi binanın dayanıklılığını olumsuz etkiler. Deprem kuşağı içinde olan ülkemizde binalarda su yalıtım uygulamalarına özellikle dikkat etmek gerekir. 

Dışarıdan gelen sular bina ile temas ettiği zaman binadan uzaklaştırılması sağlanmaz ise yapıların bütün sistemlerine zarar verir. Bu da yapıların doğal afetler karşısındaki mukavemetini azaltır.

Su yalıtımında kullanılan malzemelerden bir tanesi olan poliüretan esaslı tek komponent su yalıtımı malzemesi uygulaması en kolay yapılan malzemelerden bir tanesidir. İzolasyon malzemesinin beton, ahşap, metal gibi bütün yüzeylere uygulanabilir olması büyük bir avantaj yaratır. Su yalıtımı yapılmamış olan bütün yapılarda taşıyıcı kolonlar, demirler ve temel zarar görür. Bina ve inşaat yapıları dışında yalıtım yapılması gereken yüzeylerin gerekli şekilde yalıtılmamış olması malzemenin çürümesine yol açar.

Tek Kompenantlı Poliüretan Zemin İşlemi - Epoksis

Tek Komponentli Su Yalıtım Kaplamaları

Uzun ömürlü bir su yalıtımı isteyenlerin genel tercihi olan tek komponentli poliüretan su yalıtım kaplamaları yüksek geçirmezlik gösterir. Bir çeşit membran malzeme olarak kabul edilen bu yalıtım kaplaması zeminin dış ortam ile temasını keser ve koruyucu etki gösterir. Bu malzemenin sürülmesinin ardından dış ortamda bulunan nem ve su yüzeyden uzaklaşır, etkisini kaybeder.

Malzeme birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Bunlar arasında çatılar, balkonlar ve perde betonların yalıtımı vardır. Havuz, banyo, mutfak gibi ıslan alanlarda ise fayans altı izolasyon malzemesi olarak oldukça etkilidir. Köprü ve tünel gibi yapılarda koruma amaçlı olarak da bu malzemeden yararlanmak mümkündür. Yine poliüretan köpük uygulamalarının korunması için de ideal bir yöntemdir.

Su depolama alanları, soğutucu depolar, metal yüzeyler, otoparkların üstü, çiçek tarhlarının yalıtkanlığı için de tek komponentli su yalıtım kaplamalarından faydalanılabilir. Uygulama ise son derece basittir. Kullanıma hazır bir malzeme olan kaplama ürünü fırça, rulo ve püskürtme yöntemleri ile uygulanabilir. Yüksek yapışma özelliği vardır ve aynı zamanda UV ışınlarına, iklim şartların ve kimyasallara karşı dayanıklıdır. Kılcal çatlakları bile doldurarak tamamen suyu keser.

Tek Kompenentli Poliüretan Zemin Uygulama Fiyat - Epoksis

Poliüretan Esaslı Su Yalıtım Uygulama Fiyatları

Teknolojik gelişmelerin paralelinde yalıtım malzemeleri de değişim gösterdi. Standart yalıtım sistemleri hem binalara ek yük getirirken hem de yanma riskini artırıyordu. Bunun yerini alan izolasyon kaplama ürünleri ise çok daha kullanışlı ve hafif bir uygulama yapma şansı tanıdı. Uygulama öncesi yüzeyin bütün kirlerden ve tozlardan arındırılması gerekir.

Temizlik aşamasının tamamlanması ile birlikte su yalıtım uygulama malzemesi uygun bir yöntem ile yüzeye kaplanır. Ürün iki kat halinde uygulanır. İki kat arasında belirli bir kuruma süresinin geçmesi gerekir. Ortalama 12 saat bu süre için yeterlidir. Uygulama yapılan alanın özelliklerine göre tam tutunma bir hafta içinde gerçekleşir. Tamamen kuruma olmadan üzerine basılmaması veya o zemin üzerinde başka bir uygulama yapılmaması gerekir.

Zemin özelliklerine göre kullanılacak malzeme miktarı da değişiklik gösterir. Bu nedenle poliüretan esaslı su yalıtım uygulama fiyatları da değişiklik gösterebilir. Ancak sonuca bakıldığı zaman bu sistemin sağlıklı sonuçlara ulaşması fiyat performans açısından oldukça tatmin edici bir çizgi ortaya çıkartır. Sağlamlığı ve dayanıklılığı çoktan kanıtlanmış bu yalıtım malzemeleri kullanıldıkları bütün alanlarda yüksek koruyuculuk özelliği göstermektedir.

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik