Skip to main content

1 Metrekareye Ne Kadar Epoksi Gider?


Günümüzde birçok farklı sektörde kullanıldığı için 1 metrekareye ne kadar epoksi gider? konusu çok araştırılmaktadır. Gerek müşteriler gerekse sektör uzmanları yapılan etüt çalışması ile ne kadar epoksi gideceği konusunda sözleşme öncesi anlaşırlar.

En çok kullanılan alanlara ve elbette zeminin durumuna göre bir metrekare alana ne kadar epoksi gideceği hesaplanır. Müşteri temsilcimiz ile yapacağınız görüşme sonrası profesyonel ekibimizi yönlendiriyoruz. Zemin düzenlemesi için ön inceleme yapan ekibimiz sektörün incelikleri konusunda da fikir beyan ederler.

 1 Metrekareye Ne Kadar Epoksi Gider? - Epoksis

Öncelikle söylemek gerekir ki epoksi uygulanacak zemin üzerinde yapılacak iç uygulamada kullanılacak kalınlık konusunda fikir verir. Eğer alan ofis gibi çok fazla ağır yükün olmayacağı, sabit malzemelerin bulunduğu ve en fazla hareketli yayaların baskı uygulayacağı bir alan ise bir metrekare alana 0.550 kg/m2 epoksi gideceği düşünülür.

Eğer sektör zorlu ve araç trafiği ile ağır yüklerin baskı uygulayacağı bir alan olursa metrekare başına 2000 – 3000 kg arası bir epoksi düzenlemesinin yeteceği düşünülür. Görüldüğü gibi metrekareye ne kadar epoksi gitmesi gerektiği konusu profesyonel yaklaşım ve teknik hesaplamalar gerektiren bir konudur.

1 Metrekare Yer Ne Kadar Epoksi İle Kaplanır?

1 metrekare yer ne kadar epoksi ile kaplanır uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Zemin kaplamak konusunda profesyonel hizmet sunan birçok firma metrekare hesabı üzerinden fiyatlandırma yapmakta, kullanılacak malzemelerin miktarını hesaplayarak fiyat çıkarmaktadır.

Hangi sistem kullanılacaksa o kadar epoksi gideceği düşünülerek işlem basamakları uygulanır. Örneğin yoğun araç trafiği olacaksa epoksi sürüm miktarı da değişmektedir. Araçların altında ağır yüklere karşı dayanıklı olması için kaç kat sürülmesi gerektiği aslında metrekare başı hesaplama yönteminin ana unsurlarından birisidir.

Eğer uygulama alanı sadece yaya trafiğinin olduğu, insanların ağır yük taşımadan çalıştığı ofislerin olduğu mekanlar ise metrekareye ne kadar epoksi gideceği yine farklı hesaplanır çünkü buralarda kalın uygulama yapmak gerekmez.

Zemin ne kadar düz olursa olsun farklı çukurlaşmalar veya zemindeki çatlaklar, uygulanacak malzemenin ne kadar gideceği konusunda fikir verir. Elbette çukurlu zeminlerde düzleştirmek için daha fazla reçine kullanılacağı da bilinen bir gerçektir.

Parlak bir zemine veya portakal desenli zeminlere sahip olmak için başvuran müşterilerimizle öncelikle zeminin etüdünü yaparız.  Yapılan etütte zemin uygulaması öncesi hazırlıkta yüksek oranda tamirat veya malzeme gideceği düşünülürse hesaplamada ve fiyatlamada sisteme göre düzenleme yapılır.

1 Metrekare Yer Ne Kadar Epoksi İle Kaplanır? - Epoksis

Epoksi Zemin Uygulaması Dayanıklı mıdır?

Epoksi zemin kaplama konusunda bilgi sahibi olmayan ancak bu uygulamanın önerildiğini duyan herkes, epoksi zemin kaplamanın ne kadar dayanıklı olduğu konusunda merak içindedir. Çünkü sağlam bir alt yapı yatırımı ile dayanıklı zemine sahip olmak, üretim faaliyetlerini burada gerçekleştirirken problem yaşamamak önemlidir. Ayrıca transport gibi işlemlerin araçlar ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde yapılmak zorunda olması, sağlam zeminlere duyulan ihtiyacın açık bir göstergesidir.

Bu yüzden epoksi reçine zemin uygulamalarında gerekli kimyasal maddelerin de birleştirme için kullanılması ve zeminin dayanıklı olması istenir. Bunu sağlamak için de karışımda kullanılacak maddelerin yüzdelerini iyi bilmek gerekir. Ayrıca uygulama yapılacak alanın temiz olması ve ıslak olmaması gibi kaideler de harfiyen uymak lazımdır.

Zemin uygulamasından önce alanın pürüzlerden arındırılması ve bu hazırlık işleminin ardından zeminin iyi şekilde incelenmesi işlemlerden biridir. Çünkü uygulama esnasında durup zemin hazırlığı yapılamaz. Karışımın uygun bir süre zarfında özelliğini ve niteliğini kaybetmeden zemine dökülmesi ve yayılması teknik olarak gereklidir.

Bilimsel araştırma sonuçları ve birçok deneysel araştırma zemin uygulamaları konusunda epoksinin faydalarını anlatmaktadır. Dayanıklı uygulamalardan biri olduğu için uygulayıcılar ve müşteriler 1 metrekareye ne kadar epoksi gider konusunda işlem yaparken dikkatli olmak durumundadır.

Epoksi Zemin Uygulaması Dayanıklı mıdır? - Epoksis

Çatı aralarına yapılan sprey uygulama, çatlaklardan malzeme arasına kadar iyi bir dolgu sağlar. Kendi kendine hacim olarak büyüyen köpük ile dolgusu yapılmayan bölge kalmaz ve bu da yalıtım konusunda başarıya ulaşıldığını gösterir. Sprey uygulamaların genel amacı ısı geçişini önlemektir. Bu yüzden binadan açık havaya, açık havadan binaya ısı geçişi önlendiği için verimlilik artar. Isınma için ayırdığınız bütçe düşer. Binanın daha uzun ömürlü olması ise farklı katkılar sağlar.

Çatıların nemden korunması için de çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Nem, gerek beton, gerek ahşap gerekse diğer yalıtım malzemelerini çürütebileceği için kullanılan izolasyon malzemesinin bunu önleyecek nitelikte olması önemlidir.