Skip to main content

Endüstriyel Zemin Kaplama Neden Aşınır ve Yıpranır?


Tesis yöneticileri ve sahipleri tarafından en sık sorulan sorulardan biri, "endüstriyel zemin kaplama neden aşınır ve yıpranır?" sorusudur. Çok çeşitli epoksi zemin kaplamaları ve geniş bir tesis ve operasyonel faaliyet yelpazesini barındıracak şekilde tasarlanmış diğer endüstriyel döşeme sistemleri olduğundan, bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Reçineli döşemenin kullanım ömrü, saha koşullarına, kurulan sisteme ve bölgedeki trafiğin türü ve sıklığına bağlı olarak değişebilir.

Bina sahiplerinin ihtiyaçları ve beklentileri büyük ölçüde farklılık gösterir. Reçineli zemin döşeme firmaları, on yıl veya daha uzun süre dayanacak döşemeye ek olarak, genellikle kiralanan tesisler için talep edildiği gibi, daha kısa süreli koruma talepleriyle karşılaşabilir. Ancak, seçtiğiniz sisteme bakılmaksızın, belirli bir tesisteki beton zemin kaplamasının ne kadar dayanacağı gerçeğini etkileyen birkaç faktör vardır.

Beton Yüzeyin Dayanıklılığı Önemli mi?

Beton yüzeyin durumu, zemin kaplama sisteminin uzun ömürlülüğünde önemli bir faktördür. Yapısal olarak sağlam bir temel dışında herhangi bir şey, hemen hemen her zemin kaplamasında meydana gelen bir dizi potansiyel soruna yol açabilir. Epoksi ve diğer kaplamalar bir döşeme yüzeyini onarmak, güçlendirmek ve güzelleştirmek için kullanılabilirken, doğası gereği zayıf olan beton altı yapının güvenliğini garanti edemezler.

Çoğu bina, önerilen temel yapı malzemelerini, minimum döşeme kalınlıklarını, basınç ve eğilme mukavemetlerini, ticari ve endüstriyel beton zeminler için gerekli diğer ayrıntıları ana hatlarıyla karşılamış olabilir. Binanın yapı ruhsatında ve mimari planında nasıl yapıldığı ile ilgili detaylar yer alabilir. Standartlara uygun yapıldığında çoğu beton zemin, epoksi veya diğer reçineli sistemlerle kaplama için uygun kabul edilebilir.

Yüzeyin Döşeme İçin Hazırlanması - Epoksis

Yüzeyin Döşeme İçin Hazırlanması

Yüzeyin döşeme için hazırlanması, endüstriyel zemin kaplama kurulumunun en önemli adımlarından biridir. Döşemenin başarısı ve uzun ömürlülüğü, zemine inatçı şekilde yapışmasına bağlıdır. Toz, kir, yağ veya nemin varlığı iyi bir yapışmayı tehlikeye atabilir.

Yüzeyin herhangi bir görünür toz ve kirden arınmış olmasını sağlamanın ötesinde, kaplama yapışmasına müdahale edebilecek diğer kirletici maddelerin varlığını elemine etmek için dikkatli değerlendirme yapılması gerekir.

Zemin Üzerindeki Trafik ve Sıklığı

Daha az sıklıkta trafiğe maruz kalması, bir endüstriyel zemin kaplamanın daha uzun ömürlü olmasına neden olur. Ancak, trafik türü de hacim kadar önemlidir. Aynı kaplama sistemi göz önüne alındığında, yüksek trafikli bir belediye otoparkındaki koruyucu döşemenin uzun ömürlülüğü, daha düşük trafik hacmine sahip bir depo koridoruna kıyasla önemli ölçüde değişebilir. 

Garajdaki daha geniş lastikli araçlar ve dengeli yükler, depodaki daha seyrek, ancak çok ağır, eşit olmayan şekilde dağıtılmış yüklerden çok daha az yıpratıcı olabilir. Özellikle küçük, sert plastik veya metal tekerlekli paletli krikolar kullanılıyorsa aşınması artabilir. Kaplama sistemlerini seçerken, bu tür detayların bilinmesi büyük fark yaratabilir.

Endüstriyel Zemin Kaplama Türü Etkili mi? - Epoksis

Endüstriyel Zemin Kaplama Türü Etkili mi?

Endüstriyel sınıf reçineli zemin kaplaması, dayanıklı olacak ve belirli koşullar altında aşınma ve yıpranmaya direnecek şekilde tasarlanmıştır. Yerleşik bir üreticiyle çalışmanın en büyük yararı, tesislerin optimum performans ve daha uzun kullanım ömrü için özelleştirmelerine yardımcı olması ve hasarlara karşı daha dikkatli olmasıdır.

Aşağıdaki hasar türlerine karşı direnme gücü endüstriyel zemin kaplamaların ömrüne etki eder:

  • Nem buharı iletimi
  • Islak işleme alanlarındaki nemli koşullar
  • Paletlerin ve diğer öğelerin sürükleyerek oluşturduğu yüksek aşınma
  • Termal şok ve düzensiz sıcaklık döngüsü
  • Sert kimyasallara, asitlere ve alkalilere maruz kalma
Düzenli Bakımın Önemi - Epoksis

Düzenli Bakımın Önemi

Endüstriyel zemin kaplamaların düzenli bakım hizmetinin içinde temizleme, onarım ve yeniden kaplama yer alır. Kullanıma, yıpranmaya veya aşınmaya dayalı olarak bu çözümlerden biri sunulmaktadır.

Düzenli bakım yıpranmayı önleyebileceği gibi yeniden kaplama maliyetlerini de düşürecektir. Bu konuda profesyonel firmalar ile çalışmanız uzun vadede daha sağlıklı zemin kaplamalara sahip olmanızı sağlar. Epoksis, ihtiyacınız olan ürün çeşitliliği ve kalitesinin yanı sıra, sorularınızı yanıtlamaya ve kaplamalarınızın yıpranmasına dayanabilecek optimum zemin kaplama sistemleri konusunda bilgili bir ekibe sahiptir.