Epoksi Zemin İle PVC Zemin Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?


Epoksi zemin kaplama son dönemlerin en fazla kullanılan zemin döşeme sistemlerinden birisidir. Alternatifleri mevcuttur ancak her yöntemin kendine özgü özellikleri ve avantajları vardır. Bu yüzden zemin döşeme ihtiyacı olan kişilerin birbirine benzediğini düşündükleri epoksi zemin döşeme ve PVC zemin döşeme arasındaki ne gibi farkların olduğunu araştırdığı görülmektedir. Bu yüzden hem bir bilgi kaynağı olması hem de karar vermenize yardımcı olması amacıyla uzmanlarımızdan farklarını kaleme almalarını istedik.

Epoksi Zemin İle PVC Zemin Arasında Ne Gibi Farklar Vardır? - Epoksis

Farklı teknolojilerin kullanıldığı zemin döşemeleri su, ısı ve ses yalıtımlarını hedeflediği gibi estetik görünüm için de tercih edilmektedir. Uygulama yapılacak mekanın önceden incelenmesi, zemin döşemesine problem yaratacak yüzeysel durumların giderilmesi önem arz eder. Epoksi zeminde de PVC zeminde de uygulama yüzeyinin iyi bir şekilde etütten geçirilmesi gerekir. Her ikisinde de zeminin kaplama için uygun şekle getirilmesinin önemi büyüktür. Daha sonra kaplamanın kalkmaması, zeminden ayrılmaması ve deforme olmaması için bu hazırlığın yapılmasına dikkat edilmelidir.

Epoksi ile PVC’nin görüntü itibariyle birbirine benzediğini söyleyebiliriz. İçerikleri ve özellikleri farklı olduğu gibi farklı deforme girişimlerine karşı dirençleri de farklıdır. Kullanıldıkları alanlar da dayanıklılıkları da maliyetleri de farklıdır.

Epoksi Zemin Döşemenin Belirgin Özellikleri

Epoksi zemin döşeme dayanıklı yapısı ile bilinir. Birçok zorlu sektörde birçok farklı darbe türlerine ve aşınmaya karşı dirençlidir. İçinde makinelerin dolaştığı ve ağır yüklerin bindiği depo, nakliye ve üretim tesisleri için çok ideal bir zemin kaplam türüdür. Temizliğinin oldukça kolay olması, sağlıklı olması ve koku içermemesi epoksi zemin kaplamanın en belirgin teknik özellikleridir.

Hijyenin ön planda olduğu ve gerçekten sağlık için tercih edildiği okullar, yurtlar ve hastaneler gibi binalarda epoksi zemin döşemenin tercih edildiği görülür. Hastanelerde çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle yatılı olarak kalmak zorunda kalan hastaların etkilenmemesi adına bu zeminlerin faydalı olduğu görülmektedir. Farklı renk ve desen tercihlerinin olması da ekstra bir estetik kolaylığı sağlamaktadır. Resmi binalarda klasik çeşitler ve sade görünümler tercih edilirken, özel mülkiyetlerde veya işletmelerde ise renk ve desen tercihi daha kişisel olabilmektedir.

Epoksi Zemin Döşemenin Belirgin Özellikleri - Epoksis

Sadece iş yaşamında değil konutlarda ve ofislerde de oldukça estetik bir görünüm sağlar. Endüstriyel tesislerde asit ve su gibi maddelere karşı dayanıklı olması kullanım tercihini ön plana taşımaktadır. Çalışılan alanlarda kaymama özelliği iş güvenliği açısından fayda sağlar. Ayrıca ilk uygulamada hızlı şekilde kaplanması da dakikaların bile değerli olduğu iş yaşamına bu yönüyle katkı sağlamasına yardımcı olmaktadır.

PVC Zemin Döşemenin Ayırt Edici Özellikleri

Epoksi zemin döşeme sistemleri ile PVC zemin döşeme sistemlerinin farkları konusunda ayırt edici özelliklerini bilmekte fayda vardır. Epoksi kaplamaların genel özelliklerinden sonra PVC kaplamaların özelliklerinden bahsetmek gerekir. Büyük alanlarda yüksek maliyet çıkmaması adına PVC sistemlerin kaplama olarak tercih edildiği görülmektedir çünkü epoksiye kıyasla bütçeyi daha az zorlamaktadır.

Ağır sanayi tesislerinde aşınmaya karşı dayanıklı olmadığı için PVC değil epoksi sistem tercih edilir. PVC’nin kaymaz ve kaygan türleri mevcuttur. Sıvı geçirmeme özelliği ve sağlıklı olma niteliği epoksi ile benzerdir. Temizliği de kolaydır. Yanmaya karşı da dirençli olduğu için özel mülkiyetlerde kullanılabilir.

Yağa karşı dayanıklı olması ve paslanmaması nedeniyle bu risklerin olduğu garaj gibi çalışma alanlarında kullanımı uygun olmaktadır. Sıvı yalıtımına ek olarak ses yalıtımı özelliğine de sahiptir. Çok aşırı bir deforme olmadığı sürece uzun yıllar kullanılabildiği görülür.

PVC Zemin Döşemenin Ayırt Edici Özellikleri - Epoksis

Hangi tür zemin döşeme sistemini kullanacağınıza uzmanlarımız ile karar verebilirsiniz. Çalışma alanınıza uygun olarak epoksi zemin döşeme veya PVC zemin döşeme kullanımı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik