Çimento ve Epoksi Arasındaki Farklar Nelerdir?


Zemin döşeme ve kaplama sistemleri arasında ciddi farklar vardır. Kullanım amacına göre ikisinden biri seçilebilmektedir. Sahip olduğunu zeminin hangi amaçla kullanılacağını söylediğiniz zaman zemin kaplama konusunda uzman ekibimiz sizlere yardımcı olmaktadır. Önemli olan uzun süre dayanabilmesi ve amaca hizmet edebilmesidir. Bazen yanlış yönlendirmeler yüzünden epoksi zemin yerine çimento, çimentonun uygun olduğu yerlerde ise epoksi zemin döşemesi yapılabilmektedir.

Gelişen teknoloji ile ofisiniz, işyeriniz, atölyeniz veya fabrikanız gibi farklı bina türlerinde hangi zemin kaplamaların tercih edilmesi gerektiğine karar verebiliyorsunuz.

 Çimento ve Epoksi Arasındaki Farklar Nelerdir? - Epoksis

3D görseller ile zemin örneklerini inceleyerek hangisinin tercihiniz yönünde olduğunu seçebilirsiniz. Farklı içeriklere sahip epoksi zemin kaplama ile çimentonun ayırt edilmesi gerekmektedir. Bazı epoksi türlerinin çimentoyla benzediği görülmekle birlikte, asıl olarak özellik yönünden farklı olmaktadır.

Açık havadaki kullanımlar farklı nitelikteki zemin kaplamalara ihtiyaç duyarken, kapalı mekanlarda ise dayanıklılık ve kaymazlık gibi nitelikler ön plana çıkmaktadır.

Farklı renk seçenekleriyle daha fazlasını sunan epoksi zemin kaplama, çeşitli sektörler için güvenlik amacıyla da tercih edilmektedir. İnsan yoğunluğunun olduğu zeminlerde farklı türler seçilirken, iş makinesi veya forklift gibi makinelerin hareket kabiliyetini sağlayan zeminler ise farklı nitelikte olmaktadır.

Epoksi ve Çimentonun Avantajları Nelerdir? - Epoksis

Epoksi ve Çimentonun Avantajları Nelerdir?

Epoksi zemin kaplama sistemleri birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Öncelikle zeminlerin kaymaz özellikte olmasına önem göstermektedir. Tüm zeminin aynı seviyede olması da epoksi zeminin en önemli özelliklerinden biridir.

Renk türlerine göre de farklı epoksi zemin kaplamalar döşetebilirsiniz. Birçok açıdan yarar sağlayan zemin kaplama sistemlerinin günümüzde büyük ebatlı işyerlerinde veya depolarda iş güvenliğine yardımcı olduğunu da görmekteyiz.

Çimento kullanılan zeminler ise farklı amaçlara hizmet eder. Zeminin kaydırmazlık özelliğine ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda çimento daha kullanışlı olabilmektedir.

Özellikle sıcak şehirlerin çatı kullanımı az olduğundan, bina damlarında çimento döküldüğü görülür. Bu şekilde kullanılması problem yaratmadığı sürece devam edilebilir. Ancak zamanla zeminde çatlama, ayrışma görülebilir. Böyle durumlarda ısı, ses ve su yalıtımı konusunda problemler yaşanabilir. Böyle durumlarda seçeneklerinizi yeniden gözden geçirmenizde fayda vardır.

Epoksi ya da çimento tercih etmek tamamen kullanacağız alanla ilgilidir. Epoksinin teknolojik olarak daha yeni bir ürün olduğunu söylemeliyiz. Döşenmesi uzmanlık isteyen bir ürün olduğu için öncesine yapılan hazırlık ile zeminin düzleştirilmesi ve pürüzlüklerinin giderilmesi sağlanır. Daha sonra uygulamaya geçilir ve o esnada ortamda hiç kimsenin bulunmasına müsaade edilmez.

Çimento veya Epoksi Seçmeye Nasıl Karar Vermeliyiz? - Epoksis

Çimento veya Epoksi Seçmeye Nasıl Karar Vermeliyiz?

Çimento veya epoksi seçmeye nasıl karar vereceğinizi bilmiyorsanız uzman kadromuza danışabilirsiniz. Aralarındaki temel farkları ve benzerlikleri bilerek seçimize yardımcı olabilirsiniz. Epoksi renkli kullanımlar için daha uygundur. Farklı renkler için daha ideal ürünlerden biridir. Zaman geçtikçe renklerinin değişmemesi, aynı canlılıkta olması dayanıklı olmasından kaynaklanır. Çimento ise renk yönünden oldukça zayıf kalmaktadır. Bilinen renginden başka çok fazla seçeneği bulunmaz.

Açık havalarda dış mekan için en ideal ürün çimento olmaktadır. Ancak kapalı mekanlar için kesinlikle epoksi daha iyi bir ürün olarak görülmektedir. Bunun en önemli sebebi çeşitli hava koşullarına ve güneş ışınlarına karşı dayanıklı olmamasıdır.

Çimentoyu geometrik olarak şekillendirmek veya yön tayin etmek çok zor olmaktadır. Ancak epoksi istenilen mozaik türüyle şekillere karşı açıktır. Birçok geometrik şekil epoksi ile mümkün olmaktadır. Çimento kullanımı daha eski bir ürün olmakla birlikte klasik kullanımlara uygundur.

Epoksi ise birçok açıdan yeni bir üründür ve daha modern bir bakış açısıyla kullanılarak, daha şık görünümler elde edilmesine olanak tanımaktadır.

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik