Epoksi Nasıl Karıştırılır?


Epoksi karıştırmak için uygulanması gereken çeşitli adımlar vardır. Epoksinin karıştırılarak daha iyi kıvama gelmesi için kullanılan reçine tiplerine uyulması gerekmektedir. Diğer türlü karışımın ne kadar iyi olacağıyla alakalı bir durum çok da önemli olmaz. Bununla birlikte şu adımlar izlenebilir:

 • Karışım yapılacak kabın ve aparatların temiz olması gerekmektedir.
 • Karışım kabı hassas terazi üzerine yerleştirilir.
 • Kap darası alınarak terazi sıfırlanır.
 • Darası alınan kap içerisinde gerekli miktarda epoksi sertleştirici dökülür.
 • Bu işlemin ardından tekrar dara alınarak terazi yeniden sıfırlanır.
 • Darası alındıktan sonra sertleştirici dolu kap üzerine orantılı biçimde dökülür.
 • Bu aşamada kullanılan reçine ve sertleştirici kapakları da kapatılır.
 • Tartılmış sertleştirici ve reçine uygun bir karıştırma aparatıyla birlikte karıştırılır.
 • Karışım yaklaşık olarak dakikada 100 devir olacak biçimde en az 2 dakika süreyle gerçekleştirilir.
 • Karışımın ilk aşaması tamamlandıktan sonra karışım başka temiz bir kaba aktarılır.
 • İkinci kez karışım yapılmadan önce ürün dinlendirilir.

Tüm bu işlemler gerçekleştirilerek epoksi malzemeler en iyi biçimde karıştırılır ve kullanıma hazır hale getirilir. Epoksi malzemelerin karıştırılırken uygulanacak olan adımların kullanım talimatlarına göre atılması da bir o kadar önemlidir. Nitekim epoksi karıştırılmasında, kurutulmasında ya da kullanılmasında tedarikçi firma ile birlikte kullanım talimatları da bir o kadar önemli kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Epoksi Karışım Hazırlama - Epoksis

Epoksi Yapıştırıcısı Nerelerde Tercih Edilir?

Epoksi yapıştırıcıların nerelerde ve hangi şartlarda tercih edilmesiyle alakalı olarak bilgiler de fazlasıyla araştırılmaktadır. Buna göre epoksi yapıştırıcılar hızlı kuruması özelliğini taşıdıkları için fazlasıyla tercih edilmektedir. 

Bu bağlamda epoksi yapıştırıcılar daha çok inşaat sektörü kapsamındaki granit, cam, mermer gibi malzemelerin yapıştırılması için kullanılmaktadır. Bununla birlikte tekstil sektöründe de fazlasıyla kullanılan epoksi yapıştırıcılar çok önemli özelliklere ve avantajlara da sahiptir.

Epoksi Yapıştırıcısı Nerelerde Tercih Edilir? - Epoksis

Evlerde, işyerlerinde ve buna bağlı birçok alanların zeminlerinde de fazlasıyla kullanılmakta olan epoksi yapıların yapıştırıcı özelliğiyle birlikte hızlı kuruma ve tam verimlilik özellikleri de tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biridir. İnşaat başta olmak üzere yapı mimari ve tekstil sektörlerinde de fazlasıyla yer verilen epoksi malzemeler günlük yaşamda en çok tercih edilen kaplama ürünleri olarak da bilinmektedir.

Epoksi Kuruma Süresi

Epoksi malzemelerin kuruma süresi çeşitli etkenlere bağlıdır. Buna göre epoksi kuruma süresi kullanılmakta olan yüzeye göre ve hava sıcaklığına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak epoksinin kuruması için gerekli zaman aralığı 12 ile 24 saat arasıdır. Tam kuruma için ise 2 ile 3 gün süre geçmesi gerekmektedir.

Epoksi maddeler karıştırılarak bir kıvam haline getirilir ve birçok zemin üzerine de uygulanır. Uygulanan ve verim de beklenen epoksi malzemelerin kuruması için ise belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre bahsettiğimiz üzere 1-2 gün en idealidir. Ancak tam kuruma ve tam verim için geçmesi gereken süre ise 3 güne kadar çıkabilir.

Epoksi Kuruma Süresi - Epoksis

Epoksi Nasıl Kurur?

Epoksi malzemelerin kuruması için öncelikle beklemeye bırakılmasında yarar vardır. Epoksi malzemeler çeşitli etkenlere göre kurumaktadır. Kuruma hızı da yine bu etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Buna göre epoksi malzemelerin kurumasına katkı sağlayacak en önemli etkenlerden biri ne tür zemin üzerinde uygulandığıyla alakalıdır.

Epoksinin kurumasına etken olan bir diğer kriterler ise epoksi üretici markası, epoksi özellikleri ve reçine türleridir. Bu gibi kriterler de yine epoksinin kurumasıyla bağlantılı olarak ele alınabilir. Ayrıca bahsettiğimiz üzere epoksi malzemeler kururken çevre ve hava koşullarına da bağlıdır. Hava koşullarının iyi ve sıcak olmasıyla birlikte epoksi zeminlerin kuruma hızı daha da artacaktır.

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

 • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik