Epoksi Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?


Epoksi enjeksiyon, betonarme yapılarda oluşan çatlakların zamanla daha da derinleşmesini önleyen uygulamalardan birisidir. Oluşan bu çatlaklar hem estetik olarak hem de güvenlik olarak problemler yaratabilir.

Çatlağın büyüklüğüne ve derinliğine göre uygulama şekli değişse de nihayetinde amaç çatlağın kapatılması ve beton yapının bütünlüğünün korunmasıdır.

Çatlakların nem kaynaklı olduğu saptanırsa, bu açıdan da epoksi enjeksiyon işlemi betonu koruyucu bir sistem olmaktadır. Mevcut çatlaktan içeri doğru akma ihtimali bulunan su ve benzeri maddeler, enjeksiyon uygulamasından sonra artık tehdit olmaktan çıkmaktadır. Günümüzde en fazla temellerde ve nemli ortamlara yakın binalarda görülen çatlak problemi bu sayede son bulmaktadır.

Epoksi Enjeksiyonu Nasıl Yapılır? - Epoksis

Epoksi Enjeksiyon Nedir?

Epoksi enjeksiyon, genel amaç olarak betonun çeşitli risk etmenlerine karşı korunması prensibine dayanır. Düz, herhangi bir problemi olmayan betona değil, üzerinde dikey veya yatay çatlakları bulunan betonlara dolgu şeklinde düşünülebilir. Betonun nem karşısında zayıf düşmesini önlediği için enjeksiyon ile neme karşı tam koruma sağlanmış olur.

Betonun deforme olmasını ve özelliğini kaybetmesini engellemek, böylece binanın veya yapının güvenliğine katkıda bulunmak da amaçlar arasındadır.

Sadece nemden kaynaklanan çatlaklar değil, deprem veya fay hareketlerinden, yakından geçen bir tren yolundan, aşırı sıcak ve soğuk iklimden, inşaat sırasındaki kalitesi ürün kullanımından veya mimari hatalardan kaynaklanan çatlaklar konusundan epoksi enjeksiyon en ideal koruma yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır.

Epoksi Enjeksiyon Nedir? - Epoksis

Epoksi Enjeksiyonu ile Çatlak Tamiri

Bu yöntem ile yapılan uygulamada dikkat edilmesi gereken koşullar vardır. Bu yüzden uygulamayı uzmanlarını yapması son derece önemlidir. Uygulama yüzeyinin dikkatlice incelenmesi ve çatlağa neden olan etkenin tespit edilmesi gerekir. Her zemine uygun olamayacağı için uzmanlar ön inceleme safhasında gerçekten epoksi enjeksiyona ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar vereceklerdir.

Epoksi enjeksiyon uygulamasından önce mevcut çatlağın çevresi özenle temizlenir. Tüm çıkıntılar ve pürüzler sert bir tel yardımı ile temizlenebilir. Uygulamadan önce çatlak ve çevresinin kuru olması gerekir.

Çatlaklar belirli bir oranda açılır ve uygulama için hazır hale getirilir. Hazır olan yüzeye enjeksiyon yöntemi ile madde püskürtülür. Yarığın derinliğine göre tek pompa veya çift pompa tercih edilebilmektedir. Çatlak dolana ve yüzeye çıkana kadar enjekte etme işlemi sürmelidir. İşlem bittikten sonra en az 2 gün boyunca herhangi bir problem olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Epoksi Enjeksiyonu ile Çatlak Tamiri - Epoksis

Epoksi Enjeksiyonu Fiyatları

Çatlaklar, kırıklar, oyuklar, soyulmalar veya kabarmalar gibi yüzey problemlerinizde epoksi enjeksiyonu uygulaması tercih edebilirsiniz. Uygulama öncesi yüzeyin, çatlağın, soyulan alanın veya kabaran bölgenin zımpara kullanılarak temizlenmesi gerektiğini unutmayınız. Bu tür uygulamalardan önce yapılan temizlik, enjekte edilecek malzemenin daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. Sağlıklı bir enjeksiyon uygulaması için firmamızın uzmanlarına güvenebilirsiniz.

Uygulama öncesinde ücretsiz keşif yaparak ilgili alanın epoksi ile mi başka bir malzeme ile mi doldurulacağına karar veriyoruz. Sizi doğru yönlendirerek yapılması gereken en uygun ve sağlıklı işlem hakkında bilgi aktarıyoruz. Aklınızda bulunan epoksi enjeksiyon fiyatları konusunda ise firmamız yetkilileri ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Standart bir ücret söylenememesini sebebi, tamamen dolgu yapılacak alanın özelliğinin görülmesiyle ilgilidir.

Keşif yapmadan fiyatlar konusunda net bilgi vermek mümkün olmaz. Kullanılacak malzemenin türü, yüzeyde yapılacak çalışma, enjeksiyon miktarı, farklı yüzeylerdeki ihtiyaçlar gibi faktörler, epoksi enjeksiyon fiyatları konusunda belirleyici olmaktadır.

Profesyonel zemin uygulamaları konusuna en deneyimli firmalardan biri olarak hem işlemler hem de fiyatlar konusunda, piyasada en beğenilen tekliflere sahip olduğumuzu belirtmek isteriz. Epoksi enjeksiyon konusunda güvenebileceğiniz bir kadro ile işlemini yapıyor ve garantili olarak teslim ediyoruz.

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik