Skip to main content

Poliüretan Zemin Kaplama Nedir? Nasıl Kaplanır?


Poliüretan Zemin Kaplama Nedir, Nasıl Kaplanır? başlığında ilk önce poliüretan zemin kaplama nedir kısmını ele alalım. Poliüretan zemin kaplama aslında birçok yerde karşımıza çıkıyor. Bunları size yazının ilerleyen kısımlarında belirteceğim.

Poliüretan zemin kaplama aşınmaya karşı çok dirençli, esnek, kaymaz, çatlamaz ve kaymaz bir yüzeydir. Yüzey pürüzsüz olduğu için üzerinde yürümek, hareket etmek çok daha kolaydır. Elastik bir yapıya sahiptir. Parlak ve mat olarak seçenekleri vardır. Parlak zemin modern açıdan daha çok tercih edilir.

Poliüretan Zemin Kaplama Nedir? Nasıl Kaplanır? - Epoksis

Poliüretan Zemin Kaplama Nasıl Kaplanır?

Poliüretan zemin kaplama nasıl kaplanır sorusunu merak etsek de aslında bizim yapmamız gereken bir şey yok. Tamamen işi bilen firmayla alakalıdır. Poliüretan zemin kaplama yapılacak zemin pürüzsüz ve nemden arındırılmış hale getirildikten sonra astar atılır.

Poliüretan zemin istenilen renk tercih edilebilir. İstenilen kalınlıkta yapılabilir. Astar atıldıktan sonra 24 saat beklenmesi gerekir. Kuruduktan sonra ara kat poliüretan kaplama atılır ve tekrar 24 saat kuruması için beklenir. Son bir işlem kalır o da poliüretan zemin aşamasıdır. Son kat poliüretan zemin kaplama reçinesi ve kuvars karışımı dökülür.

Bu karışım mala ile düzeltilir. Ayriyeten kirpi rulo ile karışım taranır ve düzeltilir. Bu işlem karışımda kalan hava baloncukları varsa bunlar patlatılmış olur. Eğer zeminde hava baloncuğu olursa görüntü ve işlev açısından hoş olmaz. Poliüretan zemin kaplama işini bilen birinin yapması gerekmektedir. Zeminin güzel ve daha dayanıklı olması açısından bu önemlidir.

Zemin üzerinde istediğiniz şekil, çizim, tasarım yapılabilir. Örneğin; bir basketbol sahasına poliüretan zemin kaplama yapılacak ise basketbol kurallarını içeren çizgiler çizilebilir. Bu tarz çizgi ve desenler oyunlar oynanırken çok kolaylık sağlayacaktır.

Poliüretan Zemin Kaplama Özellikleri

Poliüretan zemin kaplama özellikleri zeminin işlevi açısından önemli rol alır. Bu özellikler:

 • Estetik bir görünüme sahiptir.
 • Hareket halindeyken kolaylıkla kayma yapmaz.
 • Pürüzsüz olduğu için kir tutmaz.
 • Ses geçirmez.
 • Dekoratif olarak da uygulanabilir.
 • Kaplandıktan sonra zemin hareket etmez.
 • Yıpranmaya karşı dayanıklıdır.
 • Aşınmaya, trafiğe, fazla sürtünmeye ve kimyasallara karşı çok dayanıklıdır.
 • Üzerinde kolay hareket edilebilir.
 • Bakteri barındırmaz.
 • Su geçirmez.
 • Beton ve metale kolaylıkla uygulanabilir.
 • Bakımı ve tamiri oldukça kolaydır.
 • Güneş ışığına karşı dayanıklıdır.
 • Renk solması kolaylıkla yaşanmaz.
Poliüretan Zemin Kaplama Özellikleri - Epoksis

Poliüretan Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Poliüretan zemin kaplama kullanım alanları hayatımızda çok fazla yerde bulunmaktadır. Gittiğimiz yerlerde görme olasılığımız yüksek olasılıktır. Bu yerlere örnek verecek olursak; spor salonları, yüzme havuzu çevresi, market zeminleri, fabrika- depo zeminleri, hastane, okul, otopark, çocuk oyun alanlarının zeminleri gibi çok fazla yerde poliüretan zemin kaplama görebilirsiniz.

Kullanılacak yere göre parlak, mat ve renk tercihi yapılır. Dış mekanlara yapılan poliüretan zemin kaplama çok daha dayanıklı olması gerekir. Güneş ışınlarına, çatlamalara, her türlü aşınma ve deformasyonla karşı mukavemet gösterir.  Çocuk oyun alanlarında, spor salonlarında ve çok fazla hareket ettiğim mekanlarda düştüğümüz zaman yaralanma riski azalacaktır. Çocuklarınızın ve sizin canınız yanmayacaktır.

Poliüretan zemin kaplama bazı kişiler tarafından çatı yapım aşamasında iken de kullanılabilir. Bunun sebebi ses geçirmez, su geçirmez ve güneş ışınlarına karşı dayanıklı olmasıdır. Diğer yapılan işlemlerin yanında ekstra yapıldığı zaman çatınızın çok daha fazla dayanıklı olduğunu geçen süre zarfında fark edeceksinizdir.

Poliüretan zemin kaplama fiyatları nedir? sorusu da çok gelmektedir. Fakat buna sizin yaptıracağınız işlemin kalitesi ve firma karar vermektedir. Fiyatlandırma bilgisi için yetkili bir firma ile iletişim haline geçmeniz gerekmektedir.

Poliüretan Zemin Kaplama Kullanım Alanları - Epoksis