Epoksi Güneşten Etkilenir mi?


Epoksi zemin kaplama en çok kullanılan metotlarından biri olarak oldukça dayanıklı ve uzun kullanıma uygun bir türdür.

Renkli ve farklı modelde epoksilerin güneş ışığında sararabildiği görülmektedir. Ancak teknoloji geliştikçe güneş ışığında sararmayan çeşitler de imal edilmeye başlanmıştır. Ancak zemin kaplama türlerinden olan epoksilerin kapalı mekanlarda daha çok işlevsel olduğu unutulmamalıdır. Zaten depo ve benzeri geniş alanların zemini için tercih edilmesinin de sebebi budur.

Güneş ışığından daha az etkilenmesi için farklı kimyasallar ile karıştırılması uygun olabilmektedir. Rengini koruması için koruyucu maddelerin kullanılması söz konusudur. Üretimde dayanıklı olarak imal edilen ve uzun ömürlü olması için gerekli kimyasallar ile desteklenen epoksilerin, uygulama sırasında hata yapılmadan döşenmesi, uygulama öncesi gerekli hazırlıkların yapılması önemli sayılmaktadır.

Epoksiye zarar veren ultraviyole ışınlarıdır. Dünyamızda başta kutupların erimesi olmak üzere birçok alanda zararı dokunan ultraviyole ışınları, güneşten direkt gelerek yerküreye yayıldığı zaman epoksi malzemeye de zarar vermektedir.

Normalde yüksek sıcaklığa iyi şekilde dayanabilen epoksiler, bina içindeki ısıdan etkilenmez. Ancak güneş ışığındaki zararlı mor ötesi ışınların oldukça hasar verdiği görülebilir. Uzun bir süreçte bu zararın nasıl telafi edileceği noktasında ise çare üretilememektedir. Bu yüzden epoksilerin güneş ışığına maruz kalmamasını sağlamak gerekir.

Açık havada kullanılacak veya güneş ışığı ile direkt temas edecek mekanlarda ise daha dayanıklı ürünlerin kullanılması gerekir.

 Epoksi Güneşten Etkilenir mi? - Epoksis

Epoksi Isıdan Nasıl Etkilenir?

Kimyasal teknoloji gün geçtikçe gelişmektedir. Bu da epoksi gibi zemin kaplama ürünlerinin her geçen gün daha dayanıklı olduğu anlamına gelmektedir. Farklı etkenlere karşı daha dirençli ürünler elde etmek adına bilimden faydalanılır.

Epoksi kaplamaların güneş ışığı veya ısısından etkilenmeyecek modelleri de mevcuttur. Özellikle üzerinde çalışılan zeminde deforme olmaması, yıpranmaması için oldukça farklı bir içerikle kaplanan epoksi güneşten etkilenir mi sorusu birçok tüketiciyi de merak ettiren konuların başında gelmektedir.

Büyük ölçekli zeminlerin daha dayanıklı olması gerekmektedir. Üzerinde yük taşınan, ağırlık gezdirilen, araç gezen zeminlerde epoksilerin tercih edilmesindeki ana hedef dayanıklı olmasıdır. Epoksilerin içine konulan katkı maddelerinin kıvam olarak uygun durumda olması, çeşitli dış etkenlere karşı daha dirençli olmasını da sağlamaktadır.

İleri teknoloji ürünü olarak kabul edilen epoksilerin çeşitli zeminde yüksek ısıya dayanıklı olduğu bilinmektedir. Bina içinde 150 dereceye kadar dayanıklı bir kimyasal model olarak karşımızda durmaktadır.

Ürün olarak yüksek ısıya dayanıklı kaplama türlerinden biri olarak kullanılması oldukça faydalı olmaktadır. Yüksek ısının olduğu fabrikalar, endüstriyel fırınlar ve benzeri bölgelerde epoksilerin kullanılması çeşitli açılardan fayda sağlar. Bu yüzden müşteriler özellikle bu tür kaplam talep etmektedir.

Firmamız uzmanlarından danışmanlık alan müşterilerimiz ise sektörleri için hangi tür kaplamanın daha işlevsel olabileceği konusunda bilgi sahibi olmaktadır.

Epoksi Isıdan Nasıl Etkilenir? - Epoksis

Epoksi Güneşten Nasıl Etkilenir?

Epoksi güçlendirilmiş şekilde döşendiği zaman uzun süre güneş ışınlarından etkilenmez. Bu da dayanıklı bir ürün olduğunu gösterir. Ancak sürekli maruziyet sararma yapmasına neden olmaktadır. Şeffaf epoksilerde yaşanan sararmaların yanı sıra renkli olanlarda da renk bozulması yaşanabilir. Bu yüzden mümkün olduğunda uzun süre kullanabilmek için uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Diğer yandan uygulamada kesinlikle hata yapılmaması, kimyasalların uygun oranda karıştırılması ve zemindeki pürüzlüklerin önceden giderilmesi büyük önem arz eder. Uygulama konusunda kesinlikle profesyonel firmalardan destek almalısınız. Bu da sizlerin daha uzun ömürlü ve sağlıklı zemin kaplamalarına sahip olmanızı kolaylaştırır.

Epoksis olarak bizler uzmanlarımızın da desteği ve rehberliği ile tüm müşterilerimize mekanlarına ve binalarına en uygun ürünleri önermekle yükümlüyüz.

Epoksi Güneşten Nasıl Etkilenir? - Epoksis

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik