Pürüzsüz Bir Epoksi Uygulaması Nasıl Yapılır?


 Pürüzsüz Bir Epoksi Uygulaması Nasıl Yapılır? - Epoksis

Pürüzsüz bir epoksi uygulaması nasıl yapılır sorusu çok sorulmaktadır. Epoksi uygulamanıza başlamadan önce eldiven takmanız ve birkaç basit yönergeyi izlemeniz önemlidir. Öncelikle tamir edilecek alana ince bir tabaka epoksi dökmelisiniz.

Ardından, onarımın kenarlarını düzeltmek için bir silecek veya zımpara kullanmalısınız. Fazla malzemeyi çıkarmak için alanı da zımparalamalısınız. Son olarak, epoksinin sertleşmesine izin vermelisiniz.

Epoksiyi Dökmeye Başlamadan Önce

Epoksiyi dökmeye başlamadan önce yüzeyi 320 kumlu zımpara kâğıdı ile pürüzsüz bir şekilde zımparalayarak hazırlamalısınız. Bu önemlidir çünkü epoksi sertleştiğinde hava kabarcıkları çıkacaktır. Bu hava kabarcıklarından kurtulamıyorsanız, bir ısı kaynağı kullanarak yüzeyi düzeltebilirsiniz. Epoksi içinde toz ve kalıntılar kalabileceğinden ve iz bırakabileceğinden yüzeye çıplak elle dokunmadığınızdan emin olun.

  • İlk katı tamamladıktan sonra sıra bir sonraki epoksi katını dökmeye gelir. Kalın kat hava kabarcıklarına, çatlamaya veya büzülmeye neden olabileceğinden, ince döktüğünüzden emin olun. İkinci katı dökmeden önce dört saat bekleyin. Epoksi sel kaplama, 1/2" derinliğe kadar neredeyse fark edilmeyen, ancak açık renkli yüzeylerde belirgin olan hafif bir kehribar rengine sahiptir.
  • Oda sıcaklığının 20 ila 30 derece arasında olduğundan ve temiz, böceksiz yüzeye sahip olduğunuzdan emin olun. Epoksi soğuksa, fırçalamakta zorlanacaksınız ve epoksi uygulanamayacak kadar kalın olacaktır. İnce, eşit bir kaplama istiyorsunuz ve son katı uygulamadan önce tamamen kuruduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Kurutma işlemi sırasında epoksi projenizin en alt kısmında birikecektir. İnce bir epoksi tabakası dökerken mutlaka temiz bir ölçüm cihazı kullanın, sanki hiç sertleşmeyecekmiş gibi.
  • İkinci epoksi tabakasını bitirdikten sonra, bir sızdırmazlık kat kullanmanız gerekecektir. Bu katman çatlakları veya derin çöküntüleri dolduracak ve pürüzsüz, dayanıklı bir yüzey sağlayacaktır. Bu adım, hava kabarcıklarının kaçmasını önleyeceğinden, projenin yüzeyi gözenekli ise özellikle önemlidir. Sızdırmazlık kaplaması, önceki iki katman sırasında oluşmuş olabilecek herhangi bir kabarcıkları da önleyecektir.
Epoksiyi Dökmeye Başlamadan Önce - Epoksis

Mikser Kullanmak

Epoksi için bir mikser kullanmak, daha pürüzsüz bir uygulama elde etmenin ve işlem sırasında kabarcıkları ortadan kaldırmanın iyi bir yoludur. Bu alet, epoksiyi paslanmaz çelik bir karıştırma çubuğunun içinde bir açıyla döndürerek çalışır. Bu, epoksinin hava kabarcıkları ve diğer kusurlar olmadan eşit ve tamamen karışmasını sağlar.

Epoksiyi uygun şekilde karıştırmak, bitmiş ürüne daha uzun bir kap ömrü de verecektir. Ancak epoksiyi karıştırırken daima eldiven kullanmalısınız.

Karıştırırken, karıştırma işleminin sonucu etkileyebilecek çeşitli faktörlerin olabileceğini unutmayın. Bunlar; ön karışım, uygulama ve kürlemedir. Epoksinizi karıştırmak mümkün olduğunca az zaman almalıdır. Ancak çok fazla karıştırırsanız, çok çabuk kuruyan bir epoksi uygulamasına neden olabilir. Bunu önlemek için, küçük partiler halinde karıştırmanıza izin veren bir karıştırıcı kullanın.

Epoksiyi karıştırırken üreticinin talimatlarını okumak çok önemlidir. Herhangi bir uyumsuzluktan kaçınmak için malzemeleri tam miktarda karıştırın. Ayrıca, indüksiyon süresi için karıştırma talimatlarını kontrol edin. Bazı epoksi karışımları, uygulamadan önce bir indüksiyon süresi gerektirir. Bu adımı takip etmemek, düzgün bir şekilde sertleşmeyecek bir kaplamaya neden olacaktır. Düzgün karıştırılmış bir epoksi, renkli damarlara sahip olmayacak ve eşit şekilde kürlenecektir.

Epoksiyi karıştırdıktan sonra herhangi bir kirlenmeyi önlemek için karıştırma alanınızı iyice temizlemeniz gerekir. Kaplamayı ıslak bir yüzeye uygulamayı planlıyorsanız, yüzeyde kaymalarını önlemek için çivili ayakkabıları çıkarmalısınız.

Renkli epoksi reçine, karıştırma kabının dibine yerleşme eğilimindedir. Bu nedenle iki parçayı ayrı bir kapta ayırmak önemlidir. Yerleşmiş renk tonlarından kurtulmak için karıştırma kabının altını kazıyın. Ardından, renkli reçineyi B bileşeni ile karıştırın ve işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemi yaklaşık 3 dakika sürmelidir.

Epoksi Mikser Kullanmak - Epoksis

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik