Epoksi Zararlı mı?


Epoksi son zamanların en yaygın olarak kullanılan zemin kaplama ve boya türlerinden biridir. Oldukça esnek bir madde olarak bilinen epoksi malzemesinin farklı zemin türlerini özelleştirmek ve daha estetik hale getirmek için kullanılmasıyla modern bir görünüm elde edilmektedir. Dolayısıyla uygulamasını gören çoğu kişi epoksi zararlı mı sorusunu sormakta, zemin kaplama yaptırmak isteyenlerin aklına bu konu takılmaktadır. Bu yüzden bu içeriğimizde sizlere epoksi maddesinin insan sağlığına zararlı olup olmadığını anlatıyoruz. Eminiz ki içeriğimizi okuduktan sonra aklınızdaki soru işaretleri yerini daha net bilgilere bırakacaktır.

Epoksi İnsana Zararlı Verirmi? - Epoksis

Epoksinin tüm çeşitlerinin solvent içerdiği yaygın bilinen hatalardan biridir. Reçinenin solventli modülü olmakla birlikte solventsiz modelleri de bulunmaktadır. Uygulama alanının niteliğine göre hangi tip epoksi malzeme kullanılacağına uzmanlar karar vermektedir. Müşterilerin bazen sıklıkla uygun olandan daha farklı bir malzeme kullanılmasını istediği de görülmektedir. Ancak uzmanlarımız gerekçeleriyle birlikte hangi tür epoksinin o zemin türüne daha uygun olduğunu anlatmasıyla birlikte fikirler değişebilmektedir.

Endüstriyel tesislerde ve alanlarda zorunluluktan ötürü epoksi kullanımı tercih edilmektedir. Dayanıklı ve uzun ömürlü olması bu tercihin ana sebebi olmaktadır. Ancak bazı işyerleri ve ofislere de tamamen estetik kaygılarla bu malzemenin istendiği de görülmektedir. Firmamız tüm talepleri değerlendirmekte, teknik olarak hatalı olan siparişlerde bizzat işyerini ziyaret ederek etüt gerçekleştirmekte ve müşterilere epoksinin kullanımı hakkında bilgi vermektedir.

Epoksi Boya İnsan Sağlığını Etkiler mi?

Epoksi boya zemin uygulamalarında sıklıkla tercih edilen bir malzeme olduğu için son teknolojiyle birlikte artık insan sağlığını hiçbir şekilde olumsuz etkilememektedir. Boya ve kimyasal içerik olması hasebiyle halen zararlı olduğunu düşünenler mevcut olsa da; işin aslını bilen uzmanlar tarafından doğur bilgi aktarılmaktadır. Kullanıcılar herhangi bir zararı olmadığını zaman içinde anlamaktadır. Özelikle insan ve makine trafiğinin yoğun olduğu büyük endüstriyel tesislerde kullanılabiliyor olması, zararlı olmadığının en büyük kanıtıdır.

Firmamız tarafından uygulaması yapılan tüm epoksi zemin döşeme işlemleri, hizmet sonrası destek çalışmaları kapsamında incelenmekte ve takip edilmektedir. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler, epoksi zararlı mı konusunda net cevaplar sunmaktadır. Çözüm ortaklarımız ile yaptığımız fikir alışverişleri ve uygulama değerlendirme süreçlerinde epoksinin zararlı olmadığı konusunda net sonuçlar elde edilmektedir.

Yalnızca uygulama sırasında yetkili personelin kişisel koruyucu donanımla çalışması gerektiği, uygulamadan sonra kullanılabilir duruma geldiğinde hiçbir tehlikesi olmadığı yapılan çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Uygulama sırasında yapılan karışım sırasında ortaya çıkan hafif gazlar, donanım kullanmayan personeli kısa süreliğine etkileyebilmektedir. Ancak dikkatli olunduğunda bu küçük risk bile elemine edilmektedir.

Epoksi Boya İnsan Sağlığını Etkiler mi? - Epoksis

Epoksi Zemin Kaplama Uzun Süre Dayanır mı?

Epoksi zemin kaplama uzun ömürlü olması nedeniyle birçok sektör tarafından tercih edilmektedir. Farklı bileşenlerin karışımı kesinlikle dikkatli şekilde yapılmalıdır. Uzman olmayanların uygulama konusunda yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu yüzden epoksi zemin kaplama uygulamasının deneyimli firmalara yaptırılması ve profesyonel bir iş olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu denli önemli uygulamaların işyerinize ve işletmenize uzun süreli katma değer sağlaması için referansları sağlam olan epoksi uygulama firmalarına yaptırmanız önem arz eder.

Günümüzde büyük yatırımların yapıldığı işletmelerde zemin döşeme konusunda ilk akla gelen genellikle epoksi zemin kaplama olmaktadır. Firmamız ile yapılan ön görüşmelerde sıklıkla epoksi malzeme sorulmakta ve uygulamanı nasıl yapıldığı, ne kadar zaman aldığı ve ne kadar uzun ömürlü olduğu konusunda bilgi sahibi olmak istenmektedir.

Sadece ülkemizde değil birçok Avrupa ülkesinde gıda sektöründe bile epoksi zemin kaplama ön koşul olarak istenmektedir. Bu malzemenin sağlığa zararlı olmadığının bundan daha ikna edici bir kanıtı bulunamamaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Uzun Süre Dayanır mı? - Epoksis

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik