Skip to main content

Köpük Yalıtım veya Fiberglas Yalıtımın Hangisi Evime Daha Uygun?


Yeni bir ev inşa ederken yalıtım konusu da ev sahiplerinin merak ettiği konular arasında olmaktadır. Genelde henüz inşa halindeyken binaların yalıtım problemi ortadan kaldırılmalıdır. Ancak biraz eski yapılarda sonradan izolasyon yaptırılmak istendiğinde kararsız kalmak ve hangi kriterlere göre seçim yapılacağı konusunda net olmamak durumuyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Böyle durumlarda profesyonel bir izolasyon firmasındaki uzmanlardan profesyonel destek almanız önerilmektedir.

İster yeni bir inşa ediliyor olsun, ister mevcut evi yenilemek istiyor olunsun, yalıtım konusu henüz projenin başında kararlaştırılması gereken en önemli faktörlerden biridir. Doğru yalıtım sizi yıl boyunca çeşitli hava şartlarında rahat ettirecek, evinizin enerji verimliliğini arttıracak ve elektrik ile ısınma faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Fiberglas yalıtım ve köpük izolasyonu bu konuda ön plana çıkan iki yalıtım türü olarak görülmektedir. Binanızın yapısına göre hangisini kullanmanız gerektiği tamamen teknik bir konudur. Hangi türden daha yüksek verimlilik elde edecekseniz o izolasyon yöntemini seçmelisiniz. Uzun ömürlü olmak, maliyet, verimlilik gibi kriterleri göz önünde bulundurarak karar almanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Köpük Yalıtım veya Fiberglas Yalıtımın Hangisi Evime Daha Uygun? - Epoksis

Fiberglas Yalıtımın Özellikleri

Cam yünü olarak da bilinen fiberglas yalıtım eritilip uzun lifler halinde bükülen camdan yapılmaktadır. Lifler arasında binlerce küçük hava cebini hapsetme prensibine dayalı toplu bir yalıtım türüdür. Bu hava cepleri ısı akışını keserek ısı transferini yavaşlatır. Tüm dünyada güvenilir ve yüksek performanslı yalıtım olarak kullanılmaktadır. Keçeye benzeyen bir model ile evlerin dış cephesinde farklılık yaratmaktadır.

Fiberglas yalıtım mükemmel bir ses geçirmezlik özelliğine sahiptir. Ses yalıtımı sağladığı için bu amaçla inşa edilen binalarda öncelikli olarak tercih edilmektedir.

Köpük Yalıtımın Özellikleri

Köpük yalıtımı tipik olarak polistiren veya poliizosiyanürat maddeleri ile yapılmaktadır. Açık hücreli veya kapalı hücreli yapıya sahip olabilmektedir. Sektörde XPS veya EPS olarak bilinen iki çeşitte uygulaması yapılmaktadır. Oldukça ince bir kalınlığa sahiptir. Yüksek basınca karşı dayanıklı, neme karşı mükemmel bir dirence sahiptir.

Köpük yalıtımları genelde sert paneller, levhalar veya ensek sargı ruloları olarak satılmaktadır. Bazı ürünler radyan ısıyı yönetmeye yardımcı olan bir köpük çekirdeği yansıtıcı folyo kaplama ile birleştirilir.

Köpük Yalıtım veya Fiberglas Yalıtımın Özellikleri - Epoksis

Karşılaştırma ve Değerlendirme

Her iki ürün de kullanılacağı alanda gerçekten farklılık yaratmaktadır. Hem köpük yalıtımı hem de fiberglas yalıtım yani cam yünü izolasyonu çok yönlü ve güvenilir yalıtım malzemelerinidir. Her ikisi de genelde sıcak, soğuk ve ılıman iklimlere sahip bölgelerde konut kullanımı için uygundur. Genel olarak birinin diğerinden iyi olduğunu söylemek, kullanılacağı alanın etüt edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Belirli bir uygulama ve hedefe yönelik çalışma belirlendiğinde en iyi verimi hangisinden alacağınıza karar verilebilir. Aksi takdirde binanın yapısı dikkate alınmadan yapılacak bir seçim çeşitli hatalar doğuracaktır.

Göz önüne almanı gereken kriterlere göre inceleyecek olursak;

  • Performansa göre her ikisi de enerji verimliliği ve iç mekan konforunu artıracak yüksek performanslı yalıtım ürünleridir. Kalınlıklarına göre binanız için uygun olanı seçebilirsiniz.
  • Maliyet olarak binanın kaplanacak alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı durumlarda fiberglas yalıtım bazı durumlarda ise köpük yalıtım cazip olabilmektedir.
  • Taşıma ve kurulum olarak bakıldığında ise her iki yalıtım türünün de kullanımı kolaydır. Keskin bir maket bıçağı ile her ikisi kesilebilir. Kullanımları güvenlidir.
  • Uzun ömürlü olup olmadıkları yönünden incelenecek olursa; üretici garantisine göre 10-25 yıl arasında ömür biçilebilmektedir.
  • Binanın kullanım amacına göre fiberglas yalıtım veya köpük yalıtımdan hangisini kullanacağınıza uzmanların da yardımı ile karar verebilirsiniz.
Köpük Yalıtım veya Fiberglas Yalıtım Karşılaştırma - Epoksis