Skip to main content

Epoksinin Kalıba Yapışmaması İçin Ne Yapılır?


Epoksi zemin kaplama günümüzün en önemli zemin kaplama metotlarından birisidir. Birçok sektörde verim alınan bu uygulamaların oldukça uzun süre dayanıklı olduğu ve işe yaradığı görülmektedir.

Temizlenmesi kolay olan bu zemin kaplama türünün hareket kabiliyetini de kısıtlamaması oldukça farklı sektörlerde tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisidir. Öncelik olarak bu kaplamanın seçilmesi dayanıklı olmasından kaynaklanmaktadır. Birçok ağırlığa karşı da direnci olduğu için bina içindeki yoğunluğa karşı zayıflık göstermez.

Epoksinin Kalıba Yapışmaması İçin Ne Yapılır? - Epoksis

Epoksi uygulamasında hazırlık aşamasında epoksinin kalıba yapışmaması için ne yapılır? konusunda ustaların en çok ilgi duyduğu cevap kalıp ayırıcı kullanılmasıdır.

Kalıp yağı ve çeşitli kimyasallar da kalıba yapışmaması için kullanılan en önemli maddeler olmaktadır. Malzemelerin birbirine yapışmaması için kalıp yağının oldukça işe yaradığı görülmektedir. Hem döküm hem de temizleme konusunda bu yağların birçok uygulamayı kolaylaştırdığı görülmektedir. Epoksi reçinenin kullanıldığı uygulamalarda kalıp yağı malzemenin yapışmasını önlemekte, böyle uygulamanın hız kesmemesi sağlanmaktadır.

Epoksi ayırıcı olarak bilinen bu maddenin kullanılması kalıba yapışmasını önlediği için fayda sağlamaktadır. Büyük alanların kaplanmasında da küçük alanların uygulamasında da epoksi ayırıcıların işlevsel şekilde kullanıldığı görülmektedir. Profesyonel uygulayıcıların kesinlikle bildiği bu yöntem uygulama süresini de kısaltmaktadır.

Epoksi Neye Yapışır?

Epoksi neye yapışır konusunda uygulayıcılar oldukça bilgilidir. Bu maddelere yaklaştırmadan uygulama yapılmalıdır. Beton üzerine yapılacak uygulamanın iyi tutması için belirli bir sıcaklıkta hazırlanan epoksinin ustaca kaplanması gerekir.

Farklı kimyasalların da karışımı ile oldukça güçlü bir kaplama kullanılmaktadır. Farklı iş alanlarında yararlı olduğu gerekçesiyle kullanılan ve oldukça beğenilen epoksi zemin kaplamanın kalıba yapışmaması için ne yapılır konusu da firmaların dikkat ettiği konular arasındadır.

Karıştırılacak maddelerin ölçüleri konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Epoksi uygulama tamamen profesyonel şekilde yapılması gereken zemin kaplamalar arasındadır. Yapılan karışımın birbirine tutunması için çeşitli bağlayıcı unsurların kullanılması söz konusu olmaktadır.

Malzemenin sertleşmesi için gerekli ısının kullanılması uygulama süresine pozitif etki yapmaktadır. Özellikle geniş alanların kaplanması için kullanılan bu maddede uygulama süresinin kısa olması yapılacak işin erken bitmesi ve soğumasının beklenmesi için de yararlı olacaktır.

Kalıp ayırıcı sprey de bu anlamda konunun geneline bakılacak olursa epoksinin kalıba yapışmaması için ne yapılır sorusuna verilecek önemli cevaplar arasındadır. Kalıp ayırıcının olması önemlidir. Böylelikle döşenecek malzeme kolaylıkla kalıptan ayrılmakta ve uygulama alanına tutturulmaktadır. Epoksinin bu şekilde uygulanması geleneği en faydalı yöntemlerden birisi olmaktadır.

Epoksi Neye Yapışır? - Epoksis

Epoksi Naylona Yapışır mı?

Epoksi naylona yapışır mı sorusu yine uygulama yapılan alanda var olan plastik içerikler için sorulan sorular arasındadır. Bilindiği gibi epoksi çeşitli sektörlerde çeşitli amaçlarla kalın veya ince uygulama şeklinde yapılabilmektedir. Kaplamada ahşap söz konusu ise ince türde epoksi kullanıldığı için fayda alınmaktadır. İnce epoksi bazen yapıştırma amacıyla da kullanılabilmektedir. Yani sadece kaplama olarak değil bazen farklı maddelerin yapıştırılması için de işlevsel olarak görev yapar.

Uygulama sırasında baskı yapılmaması, maddelerin doğru ölçüde karıştırılması ve uygulama yapan personelin iş sağlığı ilkelerine riayet etmesi son derece önemlidir. Macun yapılması ve boşlukların doğru şekilde doldurulması kaplamanın başarıya ulaşması için önem arz eder. Yüzeyin düzleştirilmesi de genel amaca uygun olduğu için epoksinin her şekilde fayda sağladığı görülecektir.

Çeşitli boşlukların doldurulması için akışkan olarak görev yapan epoksi maddesi, kuruması için belirli bir sıcaklık gerekmektedir. Bina içindeki uygulamalarda bu tür ısı kurallarına uymak epoksinin kalıba yapışmaması için ne yapılır konusundaki ana ilkelerden birisidir.

Epoksi Naylona Yapışır mı? - Epoksis