Skip to main content

Epoksi Sıcağa Dayanıklı mı?


Ürün bazlı kaplama tercihi düşünenlerin en fazla merak ettiği konuların başında epoksi sıcağa dayanıklı mıdır? sorusu gelmektedir. Bunu online olarak araştıran müşteriler genelde zemin kaplamadan önce bilgi sahibi olmak istemekte, çok azı da zemin kaplamada daha farklı ürünler tercih ettikten sonra değişim yapacakları zaman bunun avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmeye çalışmaktadır.

Epoksi birçok iş alanı tarafından öncelikli olarak zemin kaplama için kullanılan ve farklı maddeler ile bileşime girerek gücü yükseltilen verimli ürünler arasındadır. Hiç tercih etmeyenlerin faydasını bilmedikleri görülmektedir; ancak incelendiğinde birçok açıdan kolaylık sağladığı açık şekilde belli olmaktadır.

Karıştırıldığı maddenin türüne ve niteliğine göre 1500 derece sıcaklığa kadar dayanabilen epoksi, daha düşük ısılara göre de döşenebilmektedir. Bu yüksek ısı tamamen tercih edilen sektörün tehlike sınıfına göre eşleştirilmektedir.

Yüksek sanayi ürünlerinin yer aldığı ve yangın durumunda çok yüksek ısıların ortaya çıkma potansiyelinin bulunduğu alanlarda farklı maddeler kullanılırken, daha düşük tehlikeli işyerlerinde, atölyelerde veya fabrikalarda ise düşük ısıya dayanıklı epoksi ürünler tercih edilir. Her halükarda ısıya karşı ciddi bir direnç sağladığı görülmektedir.

Epoksi Sıcağa Dayanıklı mı? - Epoksis

Epoksi Sıcaktan Nasıl Etkilenir?

Epoksinin sıcaktan nasıl etkilendiği mevzusu ise ısı derecesine göre değişiklik gösterir. Normalde bahsedilen oda sıcaklığı, ısınmış odada oluşan sıcaklık veya güneş ısısı ise epoksinin çok dayanıklı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu tip düşük sayılabilecek derecelerde epoksi veriminden bir şey kaybetmez. Aksine esneklik özelliğini de yitirmeyerek çeşitli baskılara karşı direncini muhafaza eder.

Yüksek ağırlıklara karşı da dayanıklı olduğu görülür. Epoksi zemin kaplamada birçok zorlu sektör tarafından tercih edilerek gittikçe daha popüler hale gelmektedir. Güvenlik açısından zemin kaplamanın ne kadar önemli olduğu iş güvenliği hükümleri içerisinde uzmanlar tarafından sürekli dile getirilmektedir.

Zemin kaplama ürünleri arasında çeşitli projelerde çok başarılı sonuçlar veren epoksi çeşitleri, renk seçenekleri ile de ön plana çıkmaktadır. Isı söz konusu olduğu zaman ise farklı seçeneklerin farklı dayanma ivmesine sahip olduğu görülür. Uzmanlar ile yapılan incelemelerde farklı ısı deneylerine maruz bırakılan epoksi normal kullanım alanlarında 170 derece ısıya kadar dayanabilmiştir. Hangisini seçerseniz seçin yüksek ısıya karşı direnç görürsünüz. Elbette bu temel niteliğe sahip olabilmesi için uygulama ilkelerine % 100 riayet etmek gerekmektedir.

Epoksi uygulaması kurallarına bağlı olarak yapıldığında ve yeterli kuruma süresi kullanıldığında çok dayanıklı ürünler olarak uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Oda sıcaklığından daha düşük sıcaklıkta kurutulduğu zaman ısıya karşı dayanıklılığı da azalmaktadır. Öyle bir ürün özelliği söz konusu ki kurutma ısısı dayanma ısısına direkt olarak etki etmektedir. Bu bakımdan uygulamanın tamamen profesyonel bir firma tarafından yapılmasının önemi, en iyi şekilde burada ortaya çıkmaktadır.

Epoksi Sıcaktan Nasıl Etkilenir? - Epoksis

Epoksi Yüksek Isıda Zarar Görür mü?

Konumuz olan epoksinin yüksek ısıdan zarar görüp görmeyeceği sorusuna yanıt vererek yazımızı sonlandıralım. Diyelim ki 50 derece ısıya karşı hazırlandı ancak ortamda 80 derece ısı oluştu.

Elbette her maddenin belirli bir derece ısıya karşı dayanımı söz konusudur. Düşük dereceye göre imal edilen tüm ürünlerde olduğu gibi epoksi de üretiminde belirlenen direncinin üzerindeki ısılara karşı problem yaşayabilecektir.

Kürlenme adı verilen uygulama sürecinde ortam sıcaklığı ne kadar yükseltilirse, epoksinin daha sonra ısıya dayanımı da artacaktır. Ürünün bu özelliği sayesinde kullanım ortamının tehlike sınıfına göre tasarlandığı, hazırlandığı ve kullanıldığı görülmektedir. Siz de epoksi zemin tercihinde bulunacaksanız, önceden bilgi sahibi olmak için firmamızdaki uzmanlarımız ile görüşebilir, tercihinizi bildirebilirsiniz.

Epoksi Yüksek Isıda Zarar Görür mü? - Epoksis