Dezaktif Beton Nedir?


Dezaktif beton normal beton uygulamasından farklı görünümde olmak üzere hazırlanan, daha dekoratif sunumlar için ideal olan beton uygulaması türüdür. Amaç doğaya mümkün olan en uygun şekilde uyum sağlayacak bir görüntü elde etmektir. Dezaktif betonu gördüğünüzde zemin taşlarla döşenmiş gibi, doğal ortama adapte olan bir ahenk algılanır.

Ekonomik ve kullanışlı yapıda olan dezaktif beton konutlarda, bahçe peyzaj çalışmalarında, büyük kent meydanlarında ve yaya trafiğinin aktığı kordonlarda kullanılarak göze hitap etmektedir. Beton yüzeyleri için en ideal uygulamalardan biri olduğu için son zamanların gözde trendleri arasındadır. Peyzaj çalışması yaptıracak olan yerel yönetimlerin sıklıkla incelediği, meydanları ve parkları için tercih ettiği ürünlerden biridir.

 Dezaktif Beton Nedir? - Epoksis

Dezaktif Betonun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dezaktif betonunun sağladığı avantajlar arasında ilk sırayı hiç şüphesiz uzun ömürlü olması ve göze hitap eden bir görünüme sahip olması alacaktır. Betonun şekillendirmesi kolay olduğu için, farklı yapıdaki zeminlere uygulaması zorluk çıkarmaz. Özellikle parke taşlarıyla dönülmesi zor olan şekilleri kolaylıkla kaplayabilmektedir.

Dayanıklı olması ve uzun yıllar kullanılabilmesi sayesinde birçok resmi kurum tarafından da tercih edilmektedir. Renk seçimi konusunda oldukça geniş bir perspektif sunması, doğal çevreye uyum konusunda tercihi kolaylaştırır. Beton zemin arasında çıkan otların ayıklanması kolaydır. Ayrıca bu tür zeminin bakımı ve temizliği de pratiktir. Kış şartlarının zor geçtiği şehirlerde çeşitli don olayları ile kar yağışları karşısında pürüzlü zemin özelliği ile kaymayı da önler.

Dezaktif Beton Nasıl Uygulanır?

Ekonomik uygulama ile alanında uzman olan kişilerin, her türlü geometrik şekle sahip zeminleri dezaktif beton ile şekillendirebildiği görülmektedir. Beton dökülecek ve düzeltilecek zeminin yapısı farklılık gösterse de temel uygulama mantığı aynıdır.

Planlama

Öncelikle keşif aşamasında uygulama alanı ile ilgili müşteriler bilgilendirilir. Farklı talepler varsa dikkate alınır ve genel uygulama aşamaları hakkında bilgi verilir. İstişare edilerek ortaya çıkan maliyet konusunda karara varılır ve iş alımını takiben hızlı şekilde diğer aşamaya geçilir.

Zeminin Hazırlanması

Her türlü zemin uygulamasından önce olduğu gibi dezaktif betondan önce de zeminin hazırlanması, hem hemzemin özellik için hem de uzun süre kullanım için gereklidir. Uygulama alanında mevcut olan bitki kalıntıları temizlenir. Düzeltilen zemin beton dökümü için uygun hale getirilir. Eski zemin üzerine dökülen mıcır ile betonun direkt zemin ile teması engellenmiş olur.

Kalıplama

Beton dökülecek alanın düz bir uygulamaya sahip olması ve dökülen malzemenin uygulama alanının dışına taşmaması için kalıplar yerleştirilir. Betonun dirençli olması için kalıp uygulaması gereklidir.

Betonun Dökülmesi

Uygun hava şartları ve sıcaklığı gözetilerek beton dökülmesi işlemine başlanır. Betonun teknik ve bilimsel olarak uygun şekilde karıştırılması ve kıvamı yapılmaktadır.

Betonun Düzeltilmesi

Dökülen betonun düzeltilerek havası alınır. Hava kabarcıklarının zemin uygulamasının mukavemetini engellemesinin önüne geçilir. Beton iyice yedirilerek zemin hazır hale getirilir. Su akışının mümkün olması için uygun kanallar bırakılmasına dikkat edilir.

Dezaktif Betonun Sağladığı Avantajlar Nelerdir? - Epoksis

Dezaktif Beton Uygulaması Fiyatı Ne Kadar?

Dezaktif beton uygulaması fiyatı uygulama alanının büyüklüğüne göre değişir. Elbette uygulama öncesi yapılacak işlemlerin türü ve miktarı da fiyatlara etki etmektedir. Hazırlık aşamasında zeminin düzenli hale getirilmesi için meşakkatli bir çalışma yapılacaksa, müşteriler ile görüşülmektedir. Normal şartlarda hazıra yakın zeminlerdeki dezaktif beton uygulaması belirli standartlara göre hesaplanmaktadır.

Diğer yandan zeminin hazırlanması aşamasında farklı araçlar kullanmak gerekirse, zeminin dolgu malzemesi ile doldurulması ve tesviye edilmesi gerekirse, elbette bunun maliyeti de hesaplanmaktadır. Ücretsiz keşif aşamasında bu konuyla ilgili müşteriler ile görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

Dezaktif Beton Uygulaması Fiyatı Ne Kadar? - Epoksis

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik