Skip to main content

Fayans Üzerine Epoksi Zemin Kaplama


Fayans üzerine epoksi kaplama, yoğun kullanımda olduğundan olasılığı yüksek bir yapı uygulamasıdır. Epoksi, kıvam bakımından tam sıvı değildir, ancak katımsı bir katman olarak da tarif edilemez.

Net bir aktarımla epoksi zemin kaplama için reçine kıvamını verebiliriz. Ağaç, fayans ya da pek çok çeşit zemin yapısı üzerine epoksi yapılabilir. Bunun dışında bazı durumlarda alt katmanın sökülmesi faydalıdır. Hangi şekillerde kaplamanın alt katmana yapılması gerektiği de çalıştığınız firmanın uzmanlık seviyesine bağlıdır. Dolayısıyla hem vaktiniz hem de zamanınız için profesyonel bir şirketle çalışmanızda fayda vardır.

Eğer çalıştığınız firma ile fayans üzerine epoksi zemin kaplama yapılmasına karar verdiyseniz, firmanız tüm fayans döşemesini tek tek incelemelidir. Olası kırık, oynama ya da çıkma hallerinin tamir edilmesi zaruridir. Çünkü epoksi uygulamasında katmanların birbirlerine olan bağıntıları, epoksi katmanının tutunabilmesi ve uzun ömürlü olması adına büyük önem arz eder.

Fayans Üzerine Epoksi Zemin Kaplama - Epoksis

Fayansı Sökmeden Epoksi Uygulama Mümkün Mü?

Bazı durumlarda fayansın girintili bir zemine sahip olması hali gibi, fayansı sökmeden epoksi kaplama mümkün mü? Sorusuna maalesef hayır yanıtı verilir. Çünkü böyle bir yapı onarım işleminde epoksi ürününün fayansa net bir şekilde yapışması ve kısa zaman içinde fayansın şeklini alması beklenemez.

Eğer yapı üzerindeki fayans düz bir hale getirilebiliyorsa, taşlama makinesi sayesinde üzerindeki pütürlerden kurtulma şansı varsa ürünün sökülmesine gerek kalmadan epoksi kaplama yapılabilir. Bu elbette hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf anlamına gelecektir. Ancak bu mümkün değilse kesinlikle fayansın sökülmesi ve kaplamanın alt tabakaya uygulanması gerekir.

Zaten zemin güvenliği ve işlemin uzun soluklu olması sebebiyle eğer fayansın sökülmesi gerçekten güç bir şekilde değilse, uzmanlar söküm işlemini ve kaplamanın alta yapılmasını, işin uzun soluklu kullanılırlığının olması adına uygun bulurlar.

Hangi Zemin Tipine Epoksi Uygulanır?

Uzmanlara ve firma yetkililerine gelen en yoğun soru, hangi zemin tipine epoksi uygulanır sorusudur. Epoksi, doğru şekilde ve doğru ek etken malzemelerle kullanılması halinde ağaç, seramik, fayans, cam fark etmeksizin hemen her türlü zemin üzerine rahatça uygulanabilir.

Ekstrem durumların gelişmesi halinde çalıştığınız ekip, zeminin sökülmesinin uygun olduğunu mutlaka tarafınıza iletecektir. Genel olarak toparlamak gerekirse hangi zemin tipine epoksi uygulanır, şöyle bakalım:

  • Düz, pürüzsüz
  • Pürüzler varsa da gerekli makineler yardımıyla temizlenebilecek
  • Alt katman ile üst katman arasında bağ olan: Zemin çatlakları, kırıkları gibi sorunlar bulunmayan.
  • Araları temizlenmiş

Zeminlerin neredeyse hepsine epoksi uygulamak mümkündür Çünkü epoksi dağılmaz, yapışkan ve şekil alır bir yapıdadır. Bu yüzden hem ev hem de işyerlerinde sıkça tercih edilir bir durumdadır.

Hangi Zemin Tipine Epoksi Uygulanır? - Epoksis

Fayans Üzerine Epoksi Uygulama Fiyatları

Firmalar, sağladıkları hizmetlerle doğru orantılı olarak fiyat performansı sunarlar. Bu nedenle yapılacak işin yoğunluğuyla ödemeniz gereken fiyatın değişkenlik gösterdiğini bilmeniz gerekir. Bazı zeminlerde çalışma yalnızca bir gün sürerken, bazı durumlarda zemin sökülmesi ile bu iş birkaç günü bulabilir. Söküm olmasa bile kullanılacak makine, alan genişliği ve süreçte çalıştırılması planlanan ekip sayısı yadsınamaz.

Profesyonel çalışan bir şirket ile anlaştıysanız, zemin keşfi esnasında tüm süreç için ödeyeceğiniz tutar önden tarafınıza bildirilir ve şok bir değişiklik yaşamazsınız. Tadilat konusu uzun araştırma ve detaylı düşünmeler gerektirdiğinden, kesinlikle profesyonel bir firma ile çalışmanızda yarar vardır. Genel olarak fayans üzerine epoksi uygulama fiyatları konusundaki en büyük uçurum, zeminin sökülmeye ihtiyacının olup olmadığından kaynaklanır. Kullanılacak malzeme, iş gücü ve harcanacak zaman gibi etmenler, firmanın tarafınıza fiyat belirtmesinde belirleyici unsurlardan sayılır.

Fayans Üzerine Epoksi Uygulama Fiyatları - Epoksis