Skip to main content

Epoksi Zemin Kaplama Kaç Cm?


Modern zemin kaplama tekniklerinden biri olduğu için epoksi zemin kaplama kaç cm olmalı? sorusu, bu hizmeti almak isteyenlerin sorduğu başlıca sorulardan biri olmaktadır. Özellikle teklif formlarında ve ihale için şartname hazırlayanlarda önemli bir konu haline gelmektedir. Zemin kaplama iş alanı ile ilgili olmayan kişilerin ve firmaların dikkat etmesi gereken hususlardan biri haline gelmektedir. Bu yüzden bu konuya değinmek ve ilgili tarafları bilgilendirmek gerekir.

Epoksi zemin kaplamalar için cm cinsinden ifadeler biraz muğlak kalabilir. Bu tür zemin kaplamaların aralık değeri 300 mikron – 5 mm arasıdır. Özel hallerde ise 1 cm’lik kalınlık baz alınabilmektedir. İnce epoksi zemin kaplamalarda astar ve boya uygulamasının yaklaşık 600 mikrona denk geldiği görülmektedir. İnce uygulamalarda zeminin kirli yapısının daha temiz olması amaçlanır. Çok fazla insan, araç ve bina içi makine trafiği varsa ince zeminler uygun olmamaktadır.

Araç ve insan trafiğinin çok olduğu, zeminin ağırlık nedeniyle deforme olabileceği zeminlerde ise 1-2 mm arası epoksi zemin kaplamanın uygun olduğu görülür. Birden fazla kat uygulaması ile daha dayanıklı ve aşınmaya karşı dirençli zemin elde edilir.

Epoksi Zemin Kaplama Kalınlığı

Epoksi zemin kaplama kalınlığı uygulama alanının özelliğine ve üzerinde gezinme durumuna göre değişir. 2-3 mm aralığında olan Self Levelling kaplamalar dümdüz ve aralıksız zemin ihtiyacını karşılar. Sanayi tesisleri için ideal dayanıklılığa sahiptir. Üzerinde araç gezinebilir, yük taşıyabilir ve insan ağırlığını da kaldırabilir.

Elbette çok daha ağır koşullar için hazırlanması gereken zeminler de olabilir. 2-4 mm arası olan bu epoksi zeminler ağır sanayi ürünlerinin işlendiği veya taşındığı tesisler için uygun olmaktadır. Taşınacak yükün miktarı artarsa epoksi zemin kaplamasının kalınlığı da artacaktır. Yük oranı arttıkça doğru orantılı şekilde zemin kalınlığı da 1 cm’e kadar çıkabilir.

İşin içinde olmayanların neden mm cinsinden ifade edilecek kadar ince kaplamalar yapıldığını sorgulaması normaldir. Unutulmamalıdır ki epoksi zemin kaplama kaç cm olursa amaca o kadar uygun olacaktır. Bu kalın olacak anlamı taşımaz. Kullanım alanına göre teknik bir değer belirlenmesi gerekir. Hafif işler yapılacak zeminlerde kalın kaplama kullanmak zamanlar zemindeki betondan ayrılmasına neden olabilir. Bu yüzden hafif işlere ince, ağır işlere kalın epoksi zemin kaplamanın daha uygun olacağı görülmektedir. Bu konuda kesinlikle alanında uzman profesyonellerin görüşü alınmalı ve uygulama ona göre yapılmalıdır.

Epoksi Kalınlık Hesaplama - Epoksis

Epoksi Kalınlık Hesaplama

Zemin kaplamaların vazgeçilmezleri arasında olan epoksi kalınlık hesaplama işlemini işin uzmanlarıyla birlikte yapmanız her zaman daha sağlıklı olacaktır. Gerekli zeminlere yeterli kalınlıkta kaplamalar en iyi şekilde işlev görecektir. Ayrıca kullanılan yapıştırıcı malzeme de bu açıdan önemlidir. Yapıştırıcı malzemenin de çok kullanılması sakıncalıdır. Uygun miktarda kullanımı daha iyi yapışma özelliği gösterir, kabarma yapmasına mani olur. Zeminin her yerine yeterli miktarda kullanılmalıdır.

Epoksi kalınlık hesaplamada zeminin pürüzlü yapısı da düşünülmelidir. Her metrekareye aynı seviyede zemin döşemesi kullanmak kötü bir görüntü oluşturabilir. Düz ve pürüzsüz zeminlerde daha standart uygulamalar yapılmalı ve seviye kontrolü denetlenmelidir. Tüm epoksi zemin kaplamaların belirli bir uygulama kalınlığı vardır. Bu konuda alanında deneyimli kaplama firmaları ile görüşerek işinizi güvenli ellere teslim etmelisiniz.

Epoksi zemin kaplama kaç cm olmalıdır? sorusuna iyi bir zemin etüdü yapmadan cevap vermek doğru olmaz. Zeminin her yanının iyi bir şekilde incelenmesi, pürüzlü zemin kısımlarına yapılacak ön çalışmanın ve giderici dokunuşların tespit edilmesi önemli aşamalardır. Daha sonra gerekli kalınlığın hesaplanarak zeminin hazırlanması ve genel uygulamanın yapılması kısmına geçilir.

Epoksi Esaslı Zemin Kaplama Malzemeleri - Epoksis