Epoksi Zemin Kaplamanın Avantajları


Endüstriyel tesisler için en ideal zemin kaplama modellerinden biri olan epoksi zemin kaplama, birçok yönden avantaj sağlamaktadır. Oldukça geniş bir sektörde kullanılan ve işverenler tarafından da çalışanlar tarafından da kolaylık sağlayan epoksi uygulaması, profesyonel bir şekilde yapıldığında uzun yıllar dayanıklı olarak kullanılabilmektedir. Özellikle içinde ağır yükler taşınan depo vb yerleşkelerde inanılmaz şekilde dirençli yapısıyla tanınır.

Yüzeysel olarak pürüz içermemesi, taşıma kolaylığı sağlar. Hem insanların hem de araçların kolay şekilde hareket etmesine olanak sağladığı için, piyasadaki en iyi işlevsel zemin uygulamalarından biridir. Çalışanların daha güvenli bir ortamda işlerini sürdürmeleri, malzemelerin güvenli şekilde taşınması ve depolanması, ekipmanların zarar görmeden kullanılması için epoksiden daha iyi bir çözüm düşünülemez.

Epoksi Zemin Kaplama Avantajları - Epoksis İzolasyon ve Zemin Kaplama

Zeminin Epoksi İçin Hazırlanması

Beton zeminler temizlenerek ve pürüzlerden arındırılarak epoksiye hazır hale getirilir. Epoksi uygulamasında tercih edeceğiniz türe göre astar kullanılabilir. Epoksiden önce yapılan astar boya ile daha tutucu bir zemin elde edilmiş olur. Epoksiden sonra son kat uygulanabildiği gibi tercihe bağlı olarak değişebilir.

Zeminin temiz olması gerekmektedir ve epoksi dökümü sağlıklı şekilde tutunabilsin diye gözenekli bir yapının daha iyi olduğu teknik olarak bildirilmektedir. Zemindeki çatlakların giderilmesi önemlidir. Hazırlığı profesyonel ekiplerin yapması dayanıklı olmasını sağlar. Beton zemindeki pürüzlerin yontulması ve düz bir zemin elde edilmesi hazırlıktaki önemli amaçlardan biri olmaktadır. Ayrıca zeminde bulunan yağların da gidericiler ile temizlenmesi son derece gerekli ve önemlidir.

Yağ içeren zeminler kimyasal bir formülü olan epoksinin tutulumunu zorlaştırır. Bu nedenler hazırlık evresinde çok iyi bir etüt çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Zeminin sızdırmaz olduğunu anlamak için suyla test edilmesi gerekir. Sızdıran zeminlerde epoksi çatlaklıkları yaşanabilir. Zemin sızdırıyorsa kesinlikle epoksi uygulaması yapılmamalıdır.

Diğer yandan epoksinin kendi kıvamının hazırlanması da uzmanlar tarafından tam olarak yapılmalıdır. Gerekli olan ısı seviyelerinin varlığı saptanmalıdır. Uygun olmayan bir ısı seviyesi ve ortamı epoksi uygulamasının sağlığını tehdit eder. Soyulmalar ve kabarmalar yaşanmasına neden olur. Epoksi hazırlığında karıştırılan maddelerin donmadan ve sertleşmeden uygulamaya başlanması ve hangi kıvamda başlanacağının bilinmesi profesyonel epoksi zemin uygulama firmaları tarafından bilinmektedir.

Epoksi Zemin Kaplama Avantajı - Epoksis İzolasyon ve Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Neden Daha Avantajlıdır?

Epoksi zemin kaplamayı, beton zemine yapılabilen diğer zemin kaplama uygulamaları ile kıyasladığımızda birçok yönden daha avantajlı olduğu görülmektedir. Elbette zeminin kullanılacağı çalışma şekline göre bazı alanlarda epoksi de işlevsel olmayabilir. Ancak zeminin uygun olması halinde ve kullanıma yönelik bir risk içermediği durumlarda epoksinin çok daha fazla avantajlı olduğu unutulmamalıdır.

Avantajlarına değinecek olursak, eğer daha parlak bir zemin istiyorsanız epoksiden daha iyisini bulamazsınız. İçeride ağır yük taşınacaksa ve sürekli insan-araç trafiği söz konusuysa epoksi en dayanıklı tercihtir. Kaplama için zamanınız yoksa ve zemini hızlı bir şekilde hazırlamak durumundaysanız, epoksinin uygulama hızı diğerlerine oranla çok daha iyidir.

Zemini temizlemek gerektiğinde epoksinin kir tutmaması avantaj sağlar. Sanayi depoları için en fazla kullanılan zemin uygulaması olduğunu belirtmemiz gerekir. İmalat yapılan tesisler için kimyasal maddelere karşı direnç sergiler. Zeminin kayma özelliği olmadığı için güvenli bir trafik sağlar.

Diğer zemin uygulamaları gibi düzenli bir sürekli bir bakım gerektirmez. Beton zemin çok eski ve yıpranmış ise, öncelikle ön hazırlık evresinde uygun hale getirilmesi, daha sonra ise epoksi ile zeminin önceki deformelerinin kapatılması, zemin yenileme sağlaması açısından değerlidir. Böylelikle hem yalıtım sağlamış olmakta hem de güvenli bir çalışma ortamı temin etmektedir. Bina içi trafiği yönlendirmek için iş güvenliği kuralları da benimsenerek farklı modeller ve renkler uygulanabilir.

Zeminin Epoksi İçin Hazırlanması - Epoksis İzolasyon ve Zemin Kaplama

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik