Skip to main content

Epoksi Sağlam mı?


Günümüzün en önemli zemin kaplama metotlarından ve ürünlerinden biri olan epoksi ne kadar dayanıklı veya epoksi sağlam mı? konusunda,  karar veremeyen tüketicilerin cevap aradığı görülmektedir.

Zemin kaplama malzemesi olduğu için darbelere, yüklere, trafiğe, sıcağa veya soğuğa, farklı iç mekan koşullarına karşı dirençli olup olmadığı merak edilmektedir. Epoksi kaplamaların üzerinde oluşacak trafiğe esnek yapısı ile dayanıklı olduğu görülür. Zaten en önemli özelliklerinden birisi de budur.

Epoksi Sağlam mı? - Epoksis

Farklı niteliklerde, modellerde veya kalitelerde üretilmiş olsa da genel yapı itibariyle belirli koşullara dayanıklı olmak zorundadır. En fazla kullanıldığı sektörle göz önüne alındığında yoğun yük gezdirilecek depo veya benzeri alanlarda, uzun yıllar verim alınmak istenir. Bu yüzden müşteriler genelde uzun süre kullanabilecekleri maksimum verim alabilecekleri zemin kaplama ürünlerini sormaktadır. Epoksi konusunda öneride bulunurken en önemli özelliğinin sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıklı olduğu, darbelere karşı dirençli olduğu aktarılmaktadır.

Sağlam bir ürün olması profesyonel uygulamaya bağlıdır. Bu iki konu birbiriyle ilişkilidir. En kaliteli epoksi ürün, amatör bir uygulama ile başarısız sonuçlar doğurabilir. Bu durumda uygulama hatalıdır. Bu yüzden epoksi zemin kaplama alanında deneyimli, referansları sağlam firmalar ile işbirliği yapmalısınız. Çözüm oluşturmak için en ideal zemin kaplama metotlarından biri olan epoksi, her zaman yüzünüzü güldürecektir.

Epoksi Sıcak Havadan Etkilenir mi?

En yaygın sorulardan biri olan epoksi sıcak havadan etkilenir mi sorusunun yanıtını sektörün uzmanlarından dinledik. Ortaya konulan sonuç, epoksinin sıcaktan etkilenmediği ve dayanıklı olduğu yönündeydi. Ortamdaki ısıyı artıran kimyasal bir maddeyse, zaten epoksi kimyasal maddelere karşı dirençlidir. Bu yüzden her iki taraftan da avantaj sağlar. Özellikle gözenek çapının düşük olması bu konuda olumlu sonuçlar alınmasına katkı sağlayan en önemli etken olmaktadır.

Kapalı alanlarda kullanımına daha çok rastladığımız epoksi zemin kaplamalar, ortamın ısınma türüne göre giderek artan ısıdan veya üzerinde cereyan eden trafiğin yarattığı sürtünmeden kaynaklanan ısıdan etkilenmemektedir. Üretimde buna çok dikkat edilir. Hem tahriş olmaması hem de gözenek yapısını yitirmemesi için gerekli kalite standartlarına dikkat edilmektedir. TSE standartlarında oluşturulmuş tüm kalite yönergelerine uygun olarak imal edilmektedir. Profesyonel bir uygulama ile de işyerleriniz için başarılı sonuçlar almanızı sağlamaktadır.

Endüstriyel tesisler için çok daha yüksek ısılara dayanıklı epoksiler kullanılmaktadır. Sanayi işletmelerinde gerek üzerinde çalışılan maddeleri gerekse kullanılan yüksek dereceli makineler sıcaklığın normal tesislerden çok daha fazla olmasına neden olmaktadır. Epoksi zemin kaplama bu tip tesislerde ortaya çıkabilecek yüksek ısıya karşı dirençli ve son derece kolaylaştırıcı bir niteliğe sahip olmaktadır.

Epoksi Sıcak Havadan Etkilenir mi? - Epoksis

Epoksi Soğuk Havadan Etkilenir mi?

Tam tersi istikametten düşünecek olursak, sıcak havanın nasıl tesir ettiğini anlattığımız epoksi soğuk havadan etkilenir mi konusunu da uzmanlarından dinledik. Kapalı mekanlarda sıcak havanın oluşması doğal karşılanır. Peki, böyle ortamlarda ısı düştüğünde, soğuk bir hava oluştuğunda epoksi etkilenir mi?

Epoksi belirli seviyedeki hava sıcaklığına dayanacak şekilde imal edilmektedir. Elbette yangın riskinde ortaya çıkacak devasa sıcaklıklarda belirli bir dayanma eşiği vardır. Zaten kullanılacağı sektörün tehlike sınıfına göre farklı yapıdaki epoksiler önerilmektedir. Depolar veya nispeten orta tehlike sınıfındaki maddelerin yer aldığı işyerlerinde yüksek ısı söz konusu olmayacağı için, belli bir seviyeye kadar dayanan epoksiler tercih edilebilir. Ancak endüstriyel tesislerin genelde yüksek tehlike sınıfında olduğu düşünülürse, 1500 dereceye kadar bile dayanıklı epoksilerin olduğu unutulmamalıdır.

Aynı şekilde eksi derecede olan hava ve ortam koşullarında da epoksiden verim elde edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek hava koşulu uygulama anındaki koşullardır.

Epoksi Sıcak Havadan Etkilenir mi? - Epoksis