Epoksi Zemin Nasıl Sökülür?


Epoksi zemin nasıl sökülür? kısmından önce epoksi zemin kullanımına bir bakalım. Epoksi zeminler aşınma direnci yüksek zemin kaplamasıdır. Epoksi kaplamalar elektriksel yalıtkanlıkları sayesinde yüksek elektriksel gerilimlere dayanımı mükemmeldir. Parlak ve pürüzsüz olması sayesinde anti bakteriyel ortamlar için idealdir. Mevcut kaplamanın aşınmasını, dış etkenlerden korunmasını, kırılmasını, kimyasal etkiler karşısında zarar görmesini, tozumasını vb. olayları engellemek veya en aza indirmek amacı ile epoksi kaplama uygulamaları yapılmaktadır.

Epoksi Zemin Nasıl Sökülür? - Epoksis

Isıtma Yöntemi ile Epoksi Çıkarma

Öncelikle ısı tabancasına ya da aynı işlevi görebilecek bir ekipmana ihtiyacınız olacak. Birkaç dakika boyunca ısı tabancasını epoksi tabakası üzerinde bekletin. Buradaki işlemi yapmamızın amacı epoksi tabakasının sıcaklığını 200 dereceye kadar çıkarmaktır. 200 derecede epoksi yumuşamaya başlar. Belli bir noktada sabit kalmayın çıkarmak istediğiniz epoksi olan yüzeyin tamamına gezdirerek tutmanız gerekiyor. Eğer epoksi ahşap veya tahta zemin üzerinde ise gereğinden fazla ısıtıp zemini yakmamak gerekir.

Bütün epoksi kaplı yüzeyi tek bir seferde ısıtmaya çalışmayın. Aksi takdirde epoksiyi yeterli derecede sıcak tutamazsınız. Bir bölgeyi ısıtıp eritmeye çalışırken diğer ısınmış taraf soğur ve boşuna ısıtma işlemi yapmış oluruz. Bunun yerine belli bölgeyi ısıtıp o bölümle işiniz bittikten sonra hemen yanındaki aynı büyüklükteki bir bölgede çalışma yapmanız gerekir. Çıkarmak istediğiniz tüm yüzey bitene kadar epoksi zemin sökme işlemine devam edin.

Kazıma Yöntemi ile Epoksi Çıkarma

Kazıma yöntemi ile çıkarılacak epoksi ısıtılmadan sökülür. İsterseniz bir spatula veya mala yardımı ile zemini kazıyarak çıkarabilirsiniz. Bu daha çok yüz ölçümü küçük bölgelerde tercih edilir. Ama aynı işlemin makinesini vardır ve bu makineyi temin edebilirseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Kalıp şeklinde epoksi yüzeyden ayrılacaktır. Makine zemin ile epoksi arasına girerek ikisini birbirinden ayırır.

Kimyasal Çözücüler ile Epoksi Çıkarma

Epoksiyi zeminden çıkarmak için kullanılan kimyasal madde epoksi olan zemine dökülür ve belli süre içinde epoksi kabarıp çıkmaya başlar. Kabarıp çıkan epoksi çok kolay bir şekilde zeminden temizlenmiş olur.

Epoksi Plastik Yüzeyden Nasıl Çıkar?

Epoksi, kırık plastik parçaları onarmak veya çatlamış bir pencere camını kapatmak için iyi bir çözüm olsa da bu tarz yüzeylerde epoksiyi çıkarmak zahmetli olabilmektedir. Bir kâğıt havluyu izopropil alkole batırın ve epoksi gevşeyene kadar yüzeyi ovalayıp çıkmasını bekleyin. Eğer bu yöntemle çıkarmayı başaramadıysanız bir kazıyıcı alet ile epoksiyi kazımayı deneyin. Epoksi çıktıktan sonra kalan artıkları ıslak bir bez ile temizleme yapmalısınız.

Kimyasal Çözücüler ile Epoksi Çıkarma - Epoksis

Epoksi Zemin Nasıl Temizlenir?

Epoksi temizleme için en bilindik yöntem arap sabunu ile temizlemeye başlamaktır. Arap sabunun yanında yüksek konsantrasyonlu dezenfektanlara varıncaya kadar birçok deterjan ile temizlemeye yapılabilir. Metal fırça gibi epoksiyi aşındırabilecek malzemeleri kesinlikle kullanmamak gerekir. Fakat bu işlemi işi bilen profesyonellerin bazıları doğru kullanımına uygun kullanmaktadırlar.

Epoksi kimyasallara çok dayanıklı olsalar da bazı organik bileşiklerden dolayı asitlere karşı zayıf düşebilirler. Bu yüzden kullanacağımız deterjanların içerikleri bilinenden farklı ise epoksi zemini yapan yöneticilerden bilgi almak gerekir.

Epoksi Kaplama Ne Kadar Sürede Kurur?

Epoksi kurutulurken sıcaklık çok önemlidir. Çalıştığınız ortam soğuk havayı geçiren yalıtımı olmayan bir yer ise epoksi kuruma süresini uzatmış olacaksınızdır. Normalden daha düşük bir oda sıcaklığı epoksinin daha yavaş sertleşmesine neden olur. Aynı zamanda epoksi kuruma süresi uzadığından epoksi atomları kristalleşme yaşayacaktır ve bu kristalleşmeler yaptığınız epoksiyi kullanılmaz hale getirecektir.

Normal oda sıcaklığında kuruma süre bir gün yani 24 saat olarak bilinmektedir. Fakat tamamen kuruyup sertleşmesi için 2ile 3 kurumaya bırakılması gerekir.

Epoksi Zemin Nasıl Temizlenir? - Epoksis

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik