Skip to main content

Epoksi Hangi Zemine Uygulanır?


Epoksi hangi zemine uygulanır? konusunda başta uygulama hizmetinden istifade etmek isteyen müşteriler olmak üzere, alanda faaliyet gösteren birçok firma ve teknisyenleri de konuya vakıf olmak istemektedir.

Sert ve dayanıklı bir zemin arayışında olan ve genelde ticari faaliyet yürüten işletmelerin epoksi zemin ihtiyacı duydukları görülmektedir. Kimyasal içeriğe sahip epoksi malzemesinin zemine kusursuz şekilde uygulanmasıyla elde edilen zemin, uzun süre dayanıklı kalmasının yanı sıra, farklı etkenlere karşı dirençli olmaktadır.

 Epoksi Hangi Zemine Uygulanır? - Epoksis

Zeminin aksaklıklarından arındırılarak düz bir kıvama getirilmesi hazır olması için yeterlidir. Ön hazırlık safhasında zeminin epoksi uygulaması için gerekli işlemlerden geçirilmesi safhasını takiben uygulamaya geçilmeden önce epoksi kıvamı verilir.

Karışımın hazır edilmesinden sonra artık düz ve temiz olan zemine uygulama zamanı gelir ve tek seferde uygulama gerçekleştirilerek yeni bir zemin dokusu elde edilmiş olur. Epoksinin en büyük avantajlarından biri de farklı dekoratif unsurlarla zenginleştirilebilir olmasıdır. Düz renk kullanılabileceği gibi talebe göre istenen şekiller de uygulanabilir.

Dayanıklı ve görüntü olarak oldukça estetik olabilen epoksi uygulaması depo gibi yüksek hareket kabiliyeti ve serbestliği olan, iş makinelerinin ve yay trafiğinin yoğun olduğu alanlar için çok idealdir. Bu tür zeminlerin dayanıklı olması gerekir çünkü üzerinde hareket eden ağırlık oldukça fazladır ve herhangi bir iş kazasın mahal vermeyecek şekilde trafik düzenli ve güvenli olmak zorundadır. Bunu da epoksi zemin uygulama ile sağlayabilirsiniz.

Epoksi Zemin Kaplamada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Epoksi zemin kaplamada dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar? arasında, herhangi bir yırtılma veya aralık olmaması için zeminin uygulamadan önce tüm problemlerinden arındırılmış olması yer almaktadır. Bunun için zemindeki pürüzlüklerin uygun metotlar ile giderilmesi, tamamen pürüzsüz bir yüzeyin elde edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde epoksi uygulaması başarıya ulaşır ve uzun süre dayanıklı olarak hizmet verebilir.

Kullanımda oldukça kolaylık sağlayan epoksi zemin uygulamasını avantajlarından en önemlisi de budur.

Diğer yandan hijyenik yapısı ile kir tutmaması, endüstriyel faaliyetler sırasında çeşitli maddeleri geçirmemesi, zeminin uzun süre dirençli olmasını sağlayan en önemli etkenlerdir.

Temizliğinin kolay olması da bu açıdan avantaj sağlar. Zemin olarak ağır yüklere karşı dayanıklı kalması da faaliyetlerin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Özellikle sanayi tesislerinde aside karşı dayanıklı olması birçok sektörde kullanılmasını ve tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplamada Nelere Dikkat Edilmelidir? - Epoksis

Epoksi Uygulanan Zemin Türleri

Epoksi uygulanan zeminler neredeyse tüm iş alanlarını kapsayacak şekildedir. Hangi özelliklere sahip olduğunun bilinmesi, hangi sektörlerde işe yarayacağını da ortaya çıkarmaktadır.

Kaygan olmayan yüzeyi akla ilk gelen avantajıdır ve buna ihtiyaç duyulan sektörlerin birincil tercihi olmaktadır. Özellikle yağla çalışan iş alanlarında yağı geçirmemesi, kolay temizlenmesi açısından önemlidir. Yağın zeminin alt kısmına geçmiyor olması zeminin zarar görmesini önlemektedir.

Yük taşımadan sürtünme olayına karşı dirençli olması, kolay kolay aşınmaması bazı sektörlerin öncelikleri arasında olmaktadır. Büyük depolarda farklı araçlarla yük taşınması kaygan olmayan bir zemine ihtiyaç duyulmasına neden olur. Bunu sağlayacak en önemli zemin uygulaması da epoksi olmaktadır.

Diğer yandan epoksinin ısı izolasyonu olarak yüksek kalitede olması da zeminden gelecek istenmeyen hava sıcaklığının da önlenmesi açısından fayda sağlar. Isınmaya da katkı sağlaması aşısından tercih sebebidir.

Epoksi hangi zeminlere uygulanmalı? konusunda belirtmek istediğimiz bir diğer husus da, özellikle hasar görmüş betonların birleştirilmesi, zeminlerin bütünsel hale getirilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Bu kullanım amacına ek olarak aşınmaması istenen zeminler için de en ideal tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.

Epoksi Uygulanan Zemin Türleri - Epoksis

Çatı aralarına yapılan sprey uygulama, çatlaklardan malzeme arasına kadar iyi bir dolgu sağlar. Kendi kendine hacim olarak büyüyen köpük ile dolgusu yapılmayan bölge kalmaz ve bu da yalıtım konusunda başarıya ulaşıldığını gösterir. Sprey uygulamaların genel amacı ısı geçişini önlemektir. Bu yüzden binadan açık havaya, açık havadan binaya ısı geçişi önlendiği için verimlilik artar. Isınma için ayırdığınız bütçe düşer. Binanın daha uzun ömürlü olması ise farklı katkılar sağlar.

Çatıların nemden korunması için de çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Nem, gerek beton, gerek ahşap gerekse diğer yalıtım malzemelerini çürütebileceği için kullanılan izolasyon malzemesinin bunu önleyecek nitelikte olması önemlidir.