Epoksi Neden Donmuyor?


Fiziksel ve kimyasal açıdan her maddenin sahip olduğu normal şartlar mevcuttur. Bu şartlara göre ürün donabilir, eriyebilir veya sabit yapısında kalabilir.

Epoksi de normal şartlara sahip bir üründür. Bu ürünün akışkan olarak kullanılması için belli şartlar mevcutken donması için de belli şartlara ihtiyaç vardır. Kullanım açısından epoksiyi eriyik halde bulmak oldukça kolaydır ancak donma şartlarının ayarlanması zor olabiliyor. ,

Tahmin edildiğinin aksine epoksi çok soğuk şartlarda donmamaktadır. Belli ısı aralıklarının temininden sonra bu madde de donma gözlenmektedir. Çok yüksek sıcaklıklar normal şartlar altında hiçbir maddeyi donma noktasına getirmez. Ancak 18 ila 24 derece sıcaklık aralığı epoksinin kuruması için gayet yeterlidir. Epoksi her ne kadar donsa da kemikleşmesi için gerekli de belli bir süre beklemelidir.

Donar donmaz kullanılacak epoksi hammaddeli ürün kemikleşme yaşamadığından hızlı şekilde deforme olacaktır. Çok soğuk hava şartları da epoksiler için tercih edilmemektedir. Çok soğuk havalarda epoksinin atomları kristalleşme yaşayacaktır ve bu kristalleşmeler epoksiyi kullanılamaz hale getirecektir.

Epoksi Neden Donmuyor? - Epoksis

Epoksi En Hızlı Nasıl Donar?

Epoksiyi hızlı şekilde dondurmanın en kolay yolu ortamı 18 derece bandına getirmektir. Ancak bazı koşulların da sağlanması da donma işlemini hızlandıracaktır. Epoksi en hızlı nasıl donar sorusunun bir diğer cevabı ise reçine sertleştiricisinin kullanılıp kullanılmayacağıdır.

Hava sıcaklığının belli bir seviyeye getirilmesi bazen tek başına yeterli olmaz. Ancak doğru oranda kullanılan bir reçine sertleştirici işleri kolaylaştırabilir. Reçine sertleştiricisi kullanılırken epoksinin miktarı doğru hesaplanmalıdır.

Epoksi tek başına kullanılmadıysa ve karışım halindeyse karışımın miktarı ve oranlar çok önemlidir. Hangi maddeden ne kadar hangi oranda kullanılıyorsa bu oranları destekleyecek şekilde sertleştirici kullanmak gereklidir. Bir diğer önemli husus da karışımın reçine sertleştirici ile tam karışması hususudur.

Karıştırma sonucunda harcın içindeki tüm maddeler özdeşleşmiş olmalıdır. Birbirine tam entegre olmayan ürünler zamanla kusma yapacaktır. Bu durum epoksinin sertleşmesini geciktirecektir.

Epoksi En Hızlı Nasıl Donar? - Epoksis

Sertleşen Epoksi Nasıl Yumuşatılır?

Epoksi yumuşatma işlemi genellikle kimyasal maddelerle yapılmaktadır. Kimyasal maddeler arasında ise en güçlü olanı denatüre alkol, aseton ve salt alkol bulunmaktadır. Bu maddeler gerek insan vücudunda yapışan ve sertleşen epoksiyi yumuşatır gerekse yüzeydeki epoksileri yumuşatmış olur.

Doğal yöntemler arayan kişiler sertleşen epoksi nasıl yumuşatılır dendiğinde sıcaklık kavramından yararlanmayı doğru bulmaktadır. Epoksili ürün veya epoksi kalıntısı 25 derece ve sonrası sıcaklığa sahip herhangi bir maddeye yaklaştığında kolaylıkla yumuşamaktadır.

Ancak bazı durumlar veya epoksi içeren ürünler sıcaklık esnasında bozulabilir. Bunun yerine kullanım kılavuzuna sadık kalarak kullanılacak olan kimyasal maddeler sertleşen epoksiyi yumuşatmak için kullanılır. Sertleşen epoksi eğer yüzey üzerinde ise soğutucu sprey kullanımı da bir çözüm olarak sunulmaktadır. Soğutucu spreyler kullanılmadan önce ortam havalandırılır ve epoksiye zarar verecek toz, kir ortadan kaldırılırsa daha iyi sonuçlar alınacaktır.

Sertleşen Epoksi Nasıl Yumuşatılır? - Epoksis

Epoksi Neden Kemikleşir ve Kurumaz?

Epoksinin normal şekilde kuruması için 18 ila 24 derecede muhafaza edilmesi gerekmektedir. Elbette 18 derece sıcaklıktaki kuruma hızıyla 24 derecedeki kuruma hızı aynı olmayacaktır. Ancak bazı durumlarda epoksi kemikleşebilir. Epoksi neden kemikleşir ve kurumaz dendiği zaman akla ilk gelen sorun ani sıcaklık değişimidir.

20 derecede muhafaza edilen epoksi ani şekilde 18 dereceye getirildiğinde epoksi hızlı değişime adapte olamaz ve kemikleşir. Bir diğer faktör ise katalizör kullanımıdır.

Katalizör kullanımında epoksi reçine sertleştirici daha hızlı şekilde kaynaşır. Ancak katalizörün kullanma tarihi veya uygulanan sıcaklık epoksinin kimyasına uygun değildir. Bu sebeple katalizör epokside kemikleşme yapar aynı zamanda kurutmaz.

E-Bültemize Abone Olunuz

İletişim Bilgileri

  • Ahmet Haşim Cd. No:22 / Bahçelievler/İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Epoksis İzolasyon, Zemin Kaplama Akademi Grafik